Obecnie Marynarka Wojenne wykorzystuje dwa okręty demagnetyzacyjne SD-11 i SD-13 (na zdjęciu). Fot./Łukasz Pacholski.

Do dialogu technicznego dotyczącego zadania “Demagnetyzacja oraz pomiar pól fizycznych okrętów”, które zakłada pozyskanie pływającej stacji demagnetyzacyjnej Magneto, zgłosiło się sześciu potencjalnych chętnych.

Lista zainteresowanych, jak podaje Inspektorat Uzbrojenia, obejmuje:

  • Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej,
  • Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej,
  • Remontową Shipbuilding,
  • Polską Grupę Zbrojeniową,
  • Griffin Group Defence,
  • SAES Electronica Submarina.

Spośród nich Inspektorat Uzbrojenia wybierze te, które otrzymają szczegółowe zapytania o informację, niezbędne do realizacji dialogu technicznego. Zaproszenie do udziału w dialogu upubliczniono 12 maja. Samo przedsięwzięcie zaplanowano na okres maj-lipiec 2020 r.

Czytaj także: Ostatnia Anakonda Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej po remoncie

Obecnie Marynarka Wojenna eksploatuje dwa okręty demagnetyzacyjne SD-11 (8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu) i SD-13 (3. Flotylla Okrętów w Gdyni). Oba weszły do służby w latach 1971-72. Co ciekawe, tego typu jednostki nie występują obecnie we flotach państw NATO, gdzie do demagnetyzacji okrętów wykorzystuje się instalacje stacjonarne. Także w Polsce są tego typu instalacje, które mają być zastąpione nowymi w ramach programu Demag.

Zadaniem okrętów demagnetyzacyjnych są pomiary pól magnetycznych jednostek pływających i sprowadzanie ich do minimalnego poziomu. Jest to wykonywane poprzez opasanie okrętu przewodami, przez które płynie prąd elektryczny wytwarzający pole magnetyczne, które niweluje to generowane przez jednostkę poddawaną zabiegowi. Dzięki temu zmniejszeniu ulega wzbudzenia zapalników magnetycznych min morskich.

Czytaj także: Analiza Radaru: Marynarka Wojenna powoli rdzewieje

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwszy AW169M dla Guardia di Finanza

Koncern Leonardo dostarczył włoskiej Guardia di Finanza pierwszy wielozadaniowy śmigłowiec AW169M. Włosi zamówili łącznie ...

Program Harpia: Przyspiesza zakup supermysliwca dla Polski

MON przyspiesza starania o nowe amerykańskie samoloty piątej generacji F-35A Lighting II. To one ...

Włoski resort obrony kupuje śmigłowce AW169M

Koncern Leonardo dostarczy partię śmigłowców wielozadaniowych śmigłowców AW169M. Zamawiającym jest Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej. ...