Wakacyjna oferta MON. Zostań żołnierzem na jeden dzień

Gdzie można się zgłosić, aby na próbę sprawdzić jak wygląda służba wojskowa? Oto nasz poradnik.

Publikacja: 01.07.2019 18:32

Fot./Marian Zubrzycki

Fot./Marian Zubrzycki

Foto: Fot./Marian Zubrzycki

Od 13 lipca do 31 sierpnia 2019 r. resort obrony narodowej organizuje kampanię „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jej celem jest promocja służby wojskowej i zachęcanie do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Głównym sposobem jej realizacji ma być organizacja jednodniowych zajęć o charakterze okołowojskowym, skierowanych do osób pełnoletnich zainteresowanych służbą wojskową.

Czytaj także: WOT ma własną szkołę

W  dniu szkolenia każdy będzie mógł dowiedzieć się, co trzeba zrobić żeby wstąpić do wojska. W punktach rekrutacyjnych znajdziecie informacje na temat oferty edukacyjnej m.in. wojskowych uczelni wyższych, czy najmłodszej placówki edukacyjnej, jaką jest Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie.

„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Kto może się zapisać?

Kim może być uczestnik takich zajęć? Z informacji przekazanych nam przez MON wynika, że może w nich uczestniczyć osoba pełnoletnia, spełniająca warunki kwalifikujące ją do ubiegania się o przyjęcie do służby wojskowej czyli posiada obywatelstwo polskie; posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej; nie była karana za przestępstwo umyślne; nie jest zwolniona z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przeznaczonej do militaryzacji.

Czytaj także: Ile zarobi ochotnik WOT?

Uczestnik zajęć musi być osobą o dobrym stanie zdrowia, co potwierdzi składając własnoręcznie podpisane oświadczenie. Musi też podpisać oświadczenie o zgodzie na wykorzystanie wizerunku i przetwarzanie danych osobowych. Może brać udział w zajęciach wyłącznie w stroju odpowiednim do udziału w konkurencjach sprawnościowych, w tym w obuwiu sportowym.

Jak zaznacza MON w zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby będące pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia alkoholu oraz środków odurzających na teren jednostki.

Czytaj także: Wojska Obrony Terytorialnej tworzą cyberarmię

Zajęcia odbywają się na terenie wybranych jednostek wojskowych w soboty w godzinach 10.00 – 19.00. Uczestnik musi przybyć do jednostki nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem zajęć.

Plan zajęć w akcji „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

Jak będą wyglądały zajęcia? Z informacji resortu obrony wynika, że obejmą następujące formy aktywności: podstawy musztry wojskowej; zajęcia z czytania mapy; zajęcia z udzielania pierwszej pomocy; bieg zespołowy na dystansie 1000 m – liczy się czas ostatniego członka zespołu; rzut  granatem ćwiczebnym – liczy się łączny dystans zespołu; bieg slalomem na dystansie 100 m w hełmie i kamizelce na czas; zapoznanie ze stopniami wojskowymi; nauka celowania i strzelanie przy użyciu urządzenia szkolno-treningowego; przeciąganie liny; marsz po trasie na podstawie mapy.

Czytaj także: Wojsko Obrony Terytorialnej wyszkoli snajperów

W jednostkach tych będzie można także obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego.

– Każda jednostka sama określa szczegółowy wykaz proponowanych konkurencji, stosownie do swoich możliwości i specyfiki działania. Ich szczegółowy wykaz znajduje się na stronie internetowej jednostki oraz na jej oficjalnych profilach w mediach społecznościowych – zaznacza resort obrony.

Każdy uczestnik zajęć będzie objęty ubezpieczeniem od NNW, jego koszt pokrywa organizator. Każdy uczestnik otrzyma też dwa posiłki. W trakcie zajęć organizator zapewnia zabezpieczenie medyczne.

Z regulaminu wynika, że liczba uczestników zajęć nie może być większa niż 100, a mniejsza niż 20 osób. Jeśli chęć udziału w zajęciach zadeklaruje więcej niż 100 osób, wówczas decydować będzie kolejność zgłoszeń. Jeżeli chęć udziału w zajęciach zadeklaruje mniej niż 20 osób jednostka ma prawo odstąpić od zorganizowania zajęć.

Czytaj także: Klasy mundurowe przestaną być eksperymentem

W takim przypadku może zostać wskazany alternatywny termin, nie później jednak niż 31 sierpnia 2019 r.

Osoba zainteresowana udziałem w zajęciach musi przesłać swoje zgłoszenie na adres mailowy koordynatora dostępny na stronie wybranej jednostki.

Poniżej publikujemy wykaz adresów pod którymi znajdują się kontakty oraz terminarz planowanych zajęć.

Terminy szkoleń i jednostki biorące udział w akcji „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”:

13 lipca

20 lipca

27 lipca

3 sierpnia

10 sierpnia

17 sierpnia

24 sierpnia

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego