Wakacyjna oferta MON. Zostań żołnierzem na jeden dzień

Gdzie można się zgłosić, aby na próbę sprawdzić jak wygląda służba wojskowa? Oto nasz poradnik.

Publikacja: 01.07.2019 18:32

Fot./Marian Zubrzycki

Fot./Marian Zubrzycki

Foto: Fot./Marian Zubrzycki

Od 13 lipca do 31 sierpnia 2019 r. resort obrony narodowej organizuje kampanię „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jej celem jest promocja służby wojskowej i zachęcanie do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Głównym sposobem jej realizacji ma być organizacja jednodniowych zajęć o charakterze okołowojskowym, skierowanych do osób pełnoletnich zainteresowanych służbą wojskową.

Czytaj także: WOT ma własną szkołę

W  dniu szkolenia każdy będzie mógł dowiedzieć się, co trzeba zrobić żeby wstąpić do wojska. W punktach rekrutacyjnych znajdziecie informacje na temat oferty edukacyjnej m.in. wojskowych uczelni wyższych, czy najmłodszej placówki edukacyjnej, jaką jest Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie.

„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Kto może się zapisać?

Kim może być uczestnik takich zajęć? Z informacji przekazanych nam przez MON wynika, że może w nich uczestniczyć osoba pełnoletnia, spełniająca warunki kwalifikujące ją do ubiegania się o przyjęcie do służby wojskowej czyli posiada obywatelstwo polskie; posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej; nie była karana za przestępstwo umyślne; nie jest zwolniona z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przeznaczonej do militaryzacji.

Czytaj także: Ile zarobi ochotnik WOT?

Uczestnik zajęć musi być osobą o dobrym stanie zdrowia, co potwierdzi składając własnoręcznie podpisane oświadczenie. Musi też podpisać oświadczenie o zgodzie na wykorzystanie wizerunku i przetwarzanie danych osobowych. Może brać udział w zajęciach wyłącznie w stroju odpowiednim do udziału w konkurencjach sprawnościowych, w tym w obuwiu sportowym.

Jak zaznacza MON w zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby będące pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia alkoholu oraz środków odurzających na teren jednostki.

Czytaj także: Wojska Obrony Terytorialnej tworzą cyberarmię

Zajęcia odbywają się na terenie wybranych jednostek wojskowych w soboty w godzinach 10.00 – 19.00. Uczestnik musi przybyć do jednostki nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem zajęć.

Plan zajęć w akcji „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

Jak będą wyglądały zajęcia? Z informacji resortu obrony wynika, że obejmą następujące formy aktywności: podstawy musztry wojskowej; zajęcia z czytania mapy; zajęcia z udzielania pierwszej pomocy; bieg zespołowy na dystansie 1000 m – liczy się czas ostatniego członka zespołu; rzut  granatem ćwiczebnym – liczy się łączny dystans zespołu; bieg slalomem na dystansie 100 m w hełmie i kamizelce na czas; zapoznanie ze stopniami wojskowymi; nauka celowania i strzelanie przy użyciu urządzenia szkolno-treningowego; przeciąganie liny; marsz po trasie na podstawie mapy.

Czytaj także: Wojsko Obrony Terytorialnej wyszkoli snajperów

W jednostkach tych będzie można także obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego.

– Każda jednostka sama określa szczegółowy wykaz proponowanych konkurencji, stosownie do swoich możliwości i specyfiki działania. Ich szczegółowy wykaz znajduje się na stronie internetowej jednostki oraz na jej oficjalnych profilach w mediach społecznościowych – zaznacza resort obrony.

Każdy uczestnik zajęć będzie objęty ubezpieczeniem od NNW, jego koszt pokrywa organizator. Każdy uczestnik otrzyma też dwa posiłki. W trakcie zajęć organizator zapewnia zabezpieczenie medyczne.

Z regulaminu wynika, że liczba uczestników zajęć nie może być większa niż 100, a mniejsza niż 20 osób. Jeśli chęć udziału w zajęciach zadeklaruje więcej niż 100 osób, wówczas decydować będzie kolejność zgłoszeń. Jeżeli chęć udziału w zajęciach zadeklaruje mniej niż 20 osób jednostka ma prawo odstąpić od zorganizowania zajęć.

Czytaj także: Klasy mundurowe przestaną być eksperymentem

W takim przypadku może zostać wskazany alternatywny termin, nie później jednak niż 31 sierpnia 2019 r.

Osoba zainteresowana udziałem w zajęciach musi przesłać swoje zgłoszenie na adres mailowy koordynatora dostępny na stronie wybranej jednostki.

Poniżej publikujemy wykaz adresów pod którymi znajdują się kontakty oraz terminarz planowanych zajęć.

Terminy szkoleń i jednostki biorące udział w akcji „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”:

13 lipca

20 lipca

27 lipca

3 sierpnia

10 sierpnia

17 sierpnia

24 sierpnia

Od 13 lipca do 31 sierpnia 2019 r. resort obrony narodowej organizuje kampanię „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jej celem jest promocja służby wojskowej i zachęcanie do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Głównym sposobem jej realizacji ma być organizacja jednodniowych zajęć o charakterze okołowojskowym, skierowanych do osób pełnoletnich zainteresowanych służbą wojskową.

Czytaj także: WOT ma własną szkołę

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami