Niszczyciel min Mewa zakończył służbę po 52 latach

Niszczyciel min ORP Mewa w połowie pierwszej dekady XXI wieku. Fot./Marynarka Wojenna RP.

W Gdyni odbyła się uroczystość wycofania, po 52 latach służby, okrętu przeciwminowego ORP Mewa. Pierwszej z trzech jednostek projektu 206FM służących do niedawna pod banderą Marynarki Wojennej.

Mewa powstała w latach 1966-67 w ówczesnej stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni jako jeden z 12 trałowców projektu 206F. Po raz pierwszy banderę na okręcie podniesiono 9 maja 1967 r. Długie lata jednostka pełniła służbę w 9. Flotylli Obrony Wybrzeża na Helu, a po jej rozwiązaniu została podporządkowana 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Pomimo tego przydziału okręt, a także cały 13. Dywizjon Trałowców, pozostał we wschodniej części wybrzeża stacjonując w Gdyni-Oksywiu.

Czytaj także: ORP Ślązak wcielony do służby

W czasie swojej bardzo długiej służby ORP Mewa przepłynęła ponad 800 tys. mil morskich.

W 1987 r. na pokładzie okrętu przebywał papież Jan Paweł II. Z dostojnym gościem przepłynął z Gdyni do Gdańska. W latach 1998-99 jednostka przeszła gruntowną przebudowę i modernizację, która pozwoliła na zakwalifikowanie jej jako niszczyciela min. W 2000 r. Mewa weszła, jako pierwszy okręt Marynarki Wojennej, do stałego zespołu sił przeciwminowych NATO.

Czytaj także: „Albatros” i „Mewa” staną przy „Kormoranie”

Rotacyjnie pełnił zadania w SNMGMCM-1 do pierwszej połowy 2015 r. Według nieoficjalnych statystyk okręt ma na swym koncie unieszkodliwienie ok. 140 min morskich i wielu innych niebezpiecznych pozostałości po obu wojnach światowych.

Niszczyciel min ORP Mewa w połowie pierwszej dekady XXI wieku. Fot./Marynarka Wojenna RP.

Jednostki przeciwminowe projektu 206FM to poprzednicy trzech niszczycieli min typu Kormoran II. Prototypowy ORP Kormoran wszedł już do służby. W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku prowadzone są prace przy dwóch kolejnych – Albatrosie i ORP Mewie.

Czytaj także: Wodowanie ORP Albatros

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wodowanie fregaty Emilio Bianchi

W stoczni koncernu Fincantieri odbyła się uroczystość wodowania fregaty rakietowej Emilio Bianchi. Dziesiątej jednostki ...

Repolonizacja w lotnictwie. PGZ przejmuje zakład Pratt&Whitney

Porozumienie w sprawie nabycia i de facto repolonizacji części firmy Pratt&Whitney Rzeszów S.A., należącej ...

Wietnam zainteresowany sprzętem z USA

Władze z Hanoi odbyły w ostatnich tygodniach kilkanaście spotkań z przedstawicielami amerykańskiej administracji. Spotkania ...