Komandosi z Lublińca dostaną nano bezzałogowce

Bezzałogowiec klasy nano FLIR Systems PD-100 Black Hornet 3 PRS. Fot./FLIR Systems, Ministerstwo Obrony Australii.

Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca podpisała umowę dotyczącą dostawy bezzałogowego systemu rozpoznawczego klasy nano.

Zakup zrealizowano za pośrednictwem ograniczonej procedury przetargowej, ogłoszonej w grudniu 2018 r. Wartość podpisanej umowy wynosi 14,4 mln zł. JW Komandosów otrzymają najprawdopodobniej system PD-100 Black Hornet 3 PRS firmy FLIR Systems. Jest to, najprawdopodobniej, pierwszy zakup tego sprzętu dla jednostek Wojsk Specjalnych i w ogóle Sił Zbrojnych RP.

Czytaj także: Wojsko dostanie zwiadowcze drony od PGZ

Black Hornet 3 z wirnikiem ma długość 16,8 cm. Średnica wirnika wynosi 12,3 cm. Masa to niespełna 33 g. Jest on wyposażony w dwie kamery zapewniające fuzję obrazu telewizyjnego (rozdzielczość wideo 640×480, zdjęcia 1600×1200) i termowizyjnego (rozdzielczość wideo i zdjęcia 160×120), który może zostać w czasie rzeczywistym przekazany do stacji kontrolnej operatora.

Black Hornet może wykonywać loty w odległości 2 km od stacji kontrolnej, przy prędkości wiatru do 25-30 km/h. Baterie pozwalają na 25 min lotu. Bezzałogowiec został wyposażony w autopilota z odbiornikiem GPS, który zapewnia lot autonomiczny po zaprogramowanej trasie. W zestawie, poza dwoma aparatami, jest także stacja kotrolna-tablet. Całość waży 1,3 kg.

Czytaj także: Rakiety, satelity, drony. IAI kusi technologiami

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Europejskie fregaty dla US Navy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozstrzygnął pierwszą fazę programu FFG(X). Postępowanie dotyczy wyboru podmiotu, który ...

Siły Zbrojne otrzymają węgierskie radary pola walki

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę z węgierską firmą Pro Patria Electronics dotyczącą zakupu partii stacji ...

Pierwszy CMV-22B w jednostce operacyjnej

Do bazy lotnictwa morskiego North Island w Kalifornii przyleciał samolot transportowy pionowego startu i ...