Nowe pojazdy dla Wojska Polskiego

Jelcz 862
Jelcz 862
Samochód ciężarowy Jelcz 862 wyposażony w zestaw samozaładowczy Multilift MK IV. Fot. Łukasz Pacholski.

28 stycznia br. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o rozpoczęciu negocjacji z firmą Cargotec Poland. Rozmowy dotyczą zakupu i dostaw do jednostek Wojska Polskiego kolejnej partii samochodów ciężarowych podwyższonej mobilności Jelcz 862.

Omawiane pojazdy Jelcz 862 mają być wyposażone w zestawy samozaładowcze Multilift MK IV, przeznaczone do transportu ładunków spaletyzowanych na platformach ładunkowych (flatrack) lub kontenerach 20-stopowych klasy ISO IC.

Negocjowana umowa dotyczy zakupu 27 zestawów obejmujących samochody Jelcz 862 wraz z przyczepami.

Dodatkowo zamawiający zakłada wpisanie do kontraktu opcji, która ma umożliwić w przypadku uruchomienia zakup dodatkowych 20 zestawów.

Szacowana wartość kontraktu wraz z opcją może wynieść ok. 78 mln zł.

Bezprzetargowy tryb negocjacji wynika z faktu, że Jelcz 862 z systemem Multilift MK IV jest standardowym sprzętem eksploatowanym od lat przez Wojsko Polskie. Wojsko posiada obecnie 201 zestawów, a prawami do dokumentacji technicznej zestawu dysponuje wyłącznie firma Cargotec Poland.

Według opublikowanej przez IU informacji, nowa partia ciężarówek ma trafić do jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej i Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód, której dowództwo mieści się w Elblągu.

Mogą Ci się również spodobać

Kontrakt na belgijskie i holenderskie okręty przeciwminowe

Ministerstwo Obrony Belgii i konsorcjum Robotics podpisali kontrakt dotyczący budowy i dostawy okrętów przeciwminowych ...

Więcej Sokołów w wersji poszukiwawczo-ratowniczych

W zakładach PZL-Świdnik, należących do koncernu Leonardo, odbyła się uroczystość podpisania umowy na remont ...

W Indiach otwarto fabrykę „kałasznikowów”

W niewielkiej miejscowości Korwa w stanie Uttar Pradesh w północnych Indiach ruszyła fabryka automatów ...