Ujawnienie lokalizacji drugiego rosyjskiego pozahoryzontalnego radaru Kontiejnier

Frangment stacji 29B6 Kontiejnier koło Kowyłkino w Republice Mordowii. Fot./Ministerstwo Obrony FR.
Frangment stacji 29B6 Kontiejnier koło Kowyłkino w Republice Mordowii. Fot./Ministerstwo Obrony FR.
Fragment zespołu anteny odbiorczej stacji 29B6 Kontiejnier koło Kowyłkino w Republice Mordowii. Fot./Ministerstwo Obrony FR.

Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podała, powołując się na własne źródła w przemyśle obronnym, że druga pozahoryzontalna bistatyczna stacja radiolokacyjna 29B6 Kontiejnier zostanie rozmieszczona w przygranicznym obwodzie amurskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Agencja określiła budowany w obwodzie amurskim Kontiejnier jako „drugą” tego typu stację radiolokacyjną. Według ogłoszonego harmonogramu prac amurski Kontiejnier będzie gotowy w 2023 r. W 2024 r. stacja rozpocznie pierwsze dyżury bojowe, na razie w ramach testów operacyjnych.

Czytaj także: Rosja wraca na szczyt

Doniesienia RIA Nowosti są potwierdzeniem informacji krążących od kilku lat, że właśnie na Dalekim Wschodzie Rosji powstaje druga taka instalacja. Budowa drugiego Kontiejniera miała rozpocząć się jeszcze w 2010 r. i według początkowego planu koniec prac przewidywano ok. 2018 r. Jednak najwyraźniej budowę wstrzymano, priorytetowo traktując badania i testową eksploatację pierwszego Kontiejniera w Republice Mordowii. Jednocześnie można założyć, że podana w marcu br. przez agencję TASS informacja, że drugi Kontiejnier powstanie w obwodzie kaliningradzkim okazała się dziennikarską kaczką.

Pole obserwacji stacji 29B6 Kontiejnier. Fot./Ministerstwo Obrony FR.
Pole obserwacji stacji 29B6 Kontiejnier wybudowanej w Republice Mordowii. Fot./Ministerstwo Obrony FR.

Obecnie w Rosji mówi się o potrzebie budowy czterech stacji Kontiejnier. To można uznać za racjonalną ekonomicznie i uzasadnioną operacyjnie liczbę. Amurski Kontiejnier będzie monitorował przestrzeń powietrzną rozciągającą się od Czukotki, poprzez Kamczatkę, Sachalin i dalej na południe nad Pacyfikiem itd. Umożliwia to konstrukcja zespołu antenowego Kontiejniera o pokryciu 240° w azymucie, jak również zasięg stacji wynoszący ok. 3000 km.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Najnowszy brazylijski samolot trafił do klienta

Embraer przekazał Siłom Powietrznym Brazylii pierwszy seryjny samolot transportowy KC-390. Powyższe wydarzenie stanowi początek dostaw. ...

Super Hornet rozpoczyna loty z zasobnikiem IRST Block II

Boeing rozpoczął próbne loty wielozadaniowego samolotu bojowego F/A-18F Super Hornet wyposażonego w podwieszany zasobnik ...

Maskpol dostarczy hełmy wojsku

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że wkrótce dojdzie do podpisania kontraktu na dostawy ...