Katastrofa holenderskiego śmigłowca NH90NFH

Wielozadaniowy morski śmigłowiec pokładowy NHIndustries NH90NFH. Maszyna tego typu rozbiła się 20 lipca na Arubie. Fot./Ministerstwo Obrony Holandii.

Na Karaibach doszło do katastrofy wielozadaniowego morskiego śmigłowca pokładowego NHIndustries NH90NFH (N-324). Maszyna należała do holenderskiego lotnictwa morskiego. Dwie osoby znajdujące się na pokładzie wiropłata zginęły.

Śmigłowiec wykonywał lot patrolowy na trasie Aruba – Curaçao, miejscem startu był Międzynarodowy Port Lotniczy im. Królowej Beatrix na Arubie. Na pokładzie maszyny znajdowała się czteroosobowa załoga, dwóch jej członków uratowano i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Władze holenderskie natychmiast podjęły decyzję o wstrzymaniu lotów floty śmigłowców NH90 do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Obecnie ekipy poszukiwawczo-ratownicze poszukują wraku maszyny w celu wydobycia czarnych skrzynek.

Czytaj także: Belgia rezygnuje ze śmigłowców NH90TTH

Rozbity NH90NFH trafił na Karaiby na pokładzie okrętu patrolowego HNLMS Groningen, który operuje na tych wodach od maja 2019 r. (według planów powróci do Holandii w połowie 2021 r.). Holenderskie lotnictwo morskie odebrało 20 śmigłowców NH90NFH w dwóch odmianach – 12 w bojowej NFH, przeznaczonej do poszukiwania i zwalczania jednostek pływających oraz osiem w wielozadaniowej TNFH, przeznaczonej do zadań transportowych, patrolowych i pomocniczych, która jest także przystosowana do bazowania na pokładach okrętów.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Iran zatopił własny okręt

W Zatoce Omańskiej fregata „Jamran” trafiła rakietą własny okręt „Konarak”. Jako jeden z pierwszych ...

Egipska marynarka odebrała trzeci okręt podwodny typu 209/1400mod

W stoczni holdingu thyssenkrupp Marine Systems odbyła się oficjalna procedura odbioru przez marynarkę wojenną ...

Dwunasty okręt typu Freedom dla US Navy

W stoczni Marinette Marine odbyła się uroczystość chrztu okrętu wielozadaniowego USS Cooperstown (LCS 23). ...