Ile zapłaciło Chile za niedoszłe polskie fregaty?

Fregaty rakietowe HMAS Melbourne i HMAS Newcastle jeszcze pod banderami Royal Australian Navy. Fot./Departament Obrony Australii.

AABC News Australia upubliczniła kilka informacji dotyczących kulis sprzedaży pary fregat rakietowych typu Adelaide do Chile. Przypomnijmy, że wcześniej ich zakupem była zainteresowana Polska.

Według ustaleń australijskich dziennikarzy międzyrządowa umowa dotycząca zakupu przez Chile fregat HMAS Melbourne (FFG 05) i HMAS Newcastle (FFG 06) miała wartość 110 mln dol. Rząd Australii wycenił każdy z okrętów na 45 mln dol. Pozostałe 20 mln to koszty szkolenia oraz niewielka partia materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych.

Czytaj także: Niedoszłe polskie fregaty podniosły chilijskie bandery

Oznacza to, że Chilijczycy nie zdecydowali się na kupno w Australii rakiet kierowanych i torped (o ile były oferowane). Nie kupili również wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Sikorsky S-70B Seahawk. Mowa o maszynach wycofanych z eksploatacji i oferowanych m.in. Polsce przy okazji negocjacji dotyczących powyższych okrętów.

Australijski resort obrony nie skomentował ustaleń lokalnych mediów. Potwierdzono jedynie wcześniejsze informacje, że okręty mają opuścić bazę Sydney w maju, kiedy wyruszą w rejs do Chile. Ich nowym portem macierzystym ma być Valparaiso.

Powyższe informacje mogą oznaczać, że obie fregaty czeka w Chile proces częściowej przebudowy. Okręty trzeba przystosować do do bazowania eksploatowanych tam śmigłowców pokładowych Airbus H215 Super Puma. Chyba, że wzorem poprzedników będą służyć wyłącznie w charakterze okrętów obrony przeciwlotniczej. Konieczny będzie także zakup uzbrojenia rakietowego w Stanach Zjednoczonych, co musi zająć wiele czasu.

Czytaj także: Marynarka Wojenna powoli rdzewieje

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

HH-60W zatwierdzony do produkcji

Programu śmigłowca ratownictwa bojowego Sikorsky HH-60W Combat Rescue Helicopter wchodzi w nową fazę. Departament ...

Ruszają testy polowe nowego systemu obrony dla śmigłowców

Pod koniec lipca armia Stanów Zjednoczonych rozpoczęła długo oczekiwane testy polowe systemu przeciwdziałania zagrożeniom ...

Nowych śmigłowców brak. MON wyremontuje 30-letnie sokoły

Armia dozbroi i zmodernizuje wysłużone śmigłowce sokół. Na początek unowocześnionych zostanie ok. 30 maszyn ...