Niewielką partię tych pojazdów, liczącą osiem sztuk, skierowano niedawno do próbnej eksploatacji w 90. Gwardyjskiej Dywizji Pancernej z dowództwem w Czebarkul w obwodzie czelabińskim. Szkolenie ich załóg wciąż trwa. Wojska Lądowe SZ FR otrzymały co najmniej 10 BMPT. Obecnie trwają intensywne testy wozów we wspomnianym związku taktycznym i ośrodkach badawczych. Być może ich wynik zaważy na dalszych losach projektu.

Czytaj także: Rosjanie potwierdzili seryjną produkcję czołgów T-14 Armata

BMPT Terminator to wóz bojowy opracowany i produkowany przez UrałWagonZawod z Niżniego Tagiłu. Powstał na bazie czołgu podstawowego T-90 i ma masę bojową 48 ton (T-90A ‒ 46,5 tony). Wóz jest więc dobrze opancerzony, bowiem znaczna część dodatkowej masy została spożytkowana na dopancerzenie wozu, a jego wieża jest znacznie lżejsza niż czołgowa.

"Bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator. Fot./MO FR/CWO."

90. Gwardyjska Dywizja Pancerna testuje bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator. Fot./MO FR/CWO.

radar.rp.pl

BMPT Terminator – wóz wsparcia dla czołgów podstawowych

W założeniu pojazd ma wspierać na polu walki czołgi podstawowe, do czego został wyposażony w bardzo bogaty zestaw uzbrojenia. W wieży zamontowano dwie 30 mm armaty automatyczne 2A42 (z zapasem 900 naboi), 7,62 mm karabin maszynowy PKT (z zapasem 2000 nabojów) i cztery wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120-1 Ataka o zasięgu do 6 km. Uzupełniają je dwa 30 mm granatniki automatyczne AGS-17 (z zapasem po 300 nabojów na lufę). Te zamontowano po bokach nadbudówki stanowiącej przedział bojowy, na półkach nadgąsienicowych.

"Bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator. Fot./MO FR/CWO."

90. Gwardyjska Dywizja Pancerna testuje bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator. Fot./MO FR/CWO.

radar.rp.pl

Aby móc obsługiwać tak zróżnicowane uzbrojenie, załoga liczy aż pięciu żołnierzy. To oznacza, że możliwe jest prowadzenie ognia jednocześnie z wielu różnych rodzajów uzbrojenia. Potężne uzbrojenie ma pozwolić na zaoszczędzenie cennej amunicji czołgowej, której czołgi przewożą jedynie niewielki zapas (zwykle około 40 naboi). Pociski kierowane mają służyć do zwalczania celów silnie opancerzonych lub punktów umocnionych. Armaty posłużą do zwalczania celów średnio- i lekko opancerzonych, jak również nieopancerzonych i siły żywej. Pozostałe uzbrojenie zaś służy do zwalczania siły żywej oraz pojazdów nieopancerzonych.

Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

Pomimo intensywnej promocji nietypowego wyrobu, do tej pory pojazd kupiła jedynie Rosja i, prawdopodobnie, także Kazachstan. Zakupu dokonano ponadto w niewielkich zresztą partiach po ok. 10 sztuk. Przedstawiciele UWZ w przeszłości informowali o prowadzonych pracach nad stworzeniem bezzałogowej bądź opcjonalnie załogowej odmiany BMPT.