Powodem decyzji jest ryzyko wypadku lotniczego spowodowanego wadą materiałów zastosowanych w konstrukcji wirnika nośnego.

Czytaj także: Airbus: uderzeniowy Tiger dostanie nowe pazury

Decyzję podjęto po informacjach, które przesłał koncern Airbus. W wyniku wewnętrznej kontroli okazało się, że istnieje ryzyko, że w śmigłowcach Bundeswehry zamontowano wadliwie wykonane części układu wirnika nośnego. W ich produkcji mogło dojść do zastosowania błędnej technologii obróbki tytanu, co mogłoby skutkować zniszczeniem tych elementów i wypadkiem. Maszyny mają zostać uziemione do czasu sprawdzenia potencjalnie wadliwych części bądź ich wymiany na nowe.

Informacja o uziemieniu Tigerów to kolejny problem dotyczący sprzętu latającego Sił Zbrojnych Niemiec. Obecnie jednostki liniowe Bundeswehry dysponują 53 śmigłowcami tego typu. W 2018 r. średnio w pełnej gotowości operacyjnej znajdowało się jednak tylko 11 z nich.

Czytaj także: Australia szuka nowych śmigłowców bojowych

Niemcy wykorzystywali też Tigery poza granicami kraju. W okresie styczeń 2013 ‒ lipiec 2014 r. maszyny wykonywały zadania w Afganistanie (nalot ok. 1900 godzin). W 2017 r. skierowano je do Mali (gdzie 26 lipca 2017 r. utracono jeden z nich).

Śmigłowce bojowe rodziny Airbus Tiger są eksploatowane przez siły zbrojne czterech państw: Francji, Hiszpanii, Niemiec i Australii. Poza Australią wszyscy pozostali stosowali je już w działaniach ekspedycyjnych.

""

Śmigłowiec bojowy UHT Tiger. Fot./Bundeswehr.

radar.rp.pl