Su-57 odpala pocisk do bliskiej walki powietrznej

Su-57 - jeszcze nazywany T-50 - na pokazach lotniczych w 2013 r. w Ramienskoje. Fot./Wikimedia. Vitaly V.Kuzmin.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało wideo, w którym po raz pierwszy przedstawiono myśliwiec Su-57 w trakcie odpalania kierowanego pocisku rakietowego „powietrze-powietrze” bliskiej walki powietrznej z małej komory uzbrojenia w nasadzie skrzydła.

Niska jakość wideo nie pozwala powiedzieć, który egzemplarz Su-57 posłużył do prób. Niejasne jest również, czy na zdjęciach jest nowy pocisk R-74M2, czy też prowizorycznie odpalony standardowy pocisk R-73 lub R-74M.

Kierowany pocisk rakietowy R-74M2 (a ściślej, jego doświadczalna wersja K-74M2; inaczej izdielije 760) po raz pierwszy odpalono 8 kwietnia 2016 r. Nie wiadomo, czy zostało ono wykonane z Su-57, czy też z innego samolotu służącego do eksperymentów.

Czytaj także: Rosja utraciła pierwszy seryjny egzemplarz Su-57

26 lipca 2019 r. pocisk zakończył próby wstępne i trafił do prób państwowych w zestawie uzbrojenia samolotu myśliwskiego Su-57. Oznaczenia z literą R pociski „powietrze-powietrze” w Rosji otrzymują po oficjalnym przyjęciu do uzbrojenia. Na etapie prób noszą oznaczenia z literą K.

Pocisk bliskiej walki powietrznej Wympieł R-74M2 opracowano specjalnie dla Su-57. Jego rozmiary poprzeczne zmniejszono do 320×320 mm. Wszystko po to, aby zmieścić go w wewnętrznych komorach uzbrojenia „szybkiego startu” w postaci dwóch podłużnych owiewek pod nasadą skrzydła. Każda na jeden pocisk startujący z prowadnicy WPU-50.

Czytaj także: „Myśliwy” i Su-57

Ponadto R-74M2 ma nową głowicę samonaprowadzania i ulepszony silnik rakietowy 516-1M, który oferuje zwiększony impuls właściwy i dłuższy czas pracy. Dzięki bezwładnościowemu systemowi sterowania lotem z korekcją radiową (którego nie ma w poprzednich pociskach rakietowych R-73 i R-74) pocisk można wystrzelić w trybie przechwycenia celu po starcie (lock-on-after-launch, LOAL).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MSBS Grot. Fot./WOT

Fabryka Broni pod nową komendą

W fotelu prezesa radomskiego „Łucznika” zasiądzie Piotr Szczepański. Prawnik, specjalista od nieruchomości, a wcześniej ...

RAF przezbraja kolejny dywizjon na F-35B

W bazie lotniczej Marham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii odbyła się uroczystość powitania ...

MON o przekopie przez Mierzeję Wiślaną

Na stronach Sejmu RP opublikowano odpowiedź MON na interpelację poselską w sprawie przekopu przez ...