Pierwszy Poseidon dla RAF gotowy

Pierwszy samolot patrolowy Boeing Poseidon MRA Mk. 1. Fot./Boeing UK.

Boeing zakończył pracę przy produkcji pierwszego egzemplarza samolotu patrolowego bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon dla Wielkiej Brytanii.

Maszyna otrzymała numer ewidencyjny ZP801 i ma zostać przekazana użytkownikowi jeszcze w bieżącym roku. Jej oblot zaplanowano na lipiec.

Czytaj także: Wielka Brytania tworzy cyberarmię

Łącznie, w lipcu 2016 r., na mocy kontraktu o wartości 3,87 mld dol, Brytyjczycy zamówili dziewięć samolotów P-8A Poseidon. Maszyny trafią 120. i 121. dywizjonu RAF, stacjonujących w Lossiemouth. W macierzystej bazie prowadzone są ostatnie prace związane z przygotowaniem infrastruktury naziemnej dla nowych samolotów. W Wielkiej Brytanii  P-8A otrzymają oznaczenie Poseidon MRA Mk. 1. 

Aktualne plany zakładają, że jesienią samolot ZP801 trafi do bazy Jacksonville na Florydzie, gdzie prowadzone jest szkolenie brytyjskiego personelu. Dotychczas zakończono szkolenie dwóch załóg, które wykonują zadania z oparciu o sprzęt należący do US Navy.

Czytaj także: Chrzest bojowy brytyjskich F-35B

Wielka Brytania jest obecnie jednym z dwóch europejskich odbiorców P-8A. W 2017 r. pięć maszyn zamówiła Norwegia. Dostawy zaplanowano na lata 2022-23.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Serwis systemów kierowania ogniem TOPAZ

1. Regionalna Baza Logistyczna otworzyła oferty w postępowaniu przetargowym dotyczącym wykonania usługi serwisu Zautomatyzowanych ...

Polska zbrojeniówka idzie do boju o Narew

Polska Grupa Zbrojeniowa ostro upomina się o udział w wartym dziesiątki miliardów złotych programie ...

Nowe bezzałogowce dla US Navy

Northrop Grumman Systems dostarczy kolejną partię bezzałogowych aparatów latających MQ-8C Fire Scout dla US ...