Finiszuje ZSSW. Cyfrowy i zabójczy hit zbrojeniówki

Huta Stalowa Wola finalizuje najambitniejszy obecnie projekt badawczo-rozwojowy polskiej zbrojeniówki. To zaprojektowany od podstaw w kraju zdalnie sterowany system wieżowy dla  najnowszych transporterów opancerzonych Rosomak i przyszłych wozów bojowych piechoty Borsuk.

Publikacja: 07.05.2021 16:56

Finiszuje ZSSW. Cyfrowy i zabójczy hit zbrojeniówki

Foto: ZSSW-30. Fot./HSW

Sebastian Chwałek, nowy szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej, właśnie potwierdził w mediach, że Huta Stalowa Wola, główny wykonawca systemu dopina projekt od strony formalnej i w końcu czerwca, zgodnie z planem, zaoferuje gotowy produkt armii.

Czytaj także: Pancerny Borsuk coraz bliżej armii

Analitycy są zgodni. Zaprojektowany w podkarpackiej zbrojowni oręż ma duże znaczenie dla rozwoju zdolności bojowych wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych. Eksperci wskazują iż wieża może być hitem eksportowym. ZSSW-30 została skonstruowana tak, aby bez potrzeby dokonywania zmian w konstrukcji podwozia polskich transporterów i przyszłych BWP można go było zabudować na różnych pojazdach. A to znaczy „łatwość do adaptowania wieży na dowolnym nośniku kołowym lub gąsienicowym o wymaganej nośności”.

Udany poligonowy egzamin

Dla przyszłej kariery ZSSW-30 w armii niewątpliwie kluczowe znaczenie miały testy autorskiego systemu kierowania ogniem i zdalnie sterowanej armaty kal 30 mm. Próby przeprowadzono jesienią 2020 r.

"Spike. Fot./HSW"

Strzelanie pociskiem Spike z wieży ZSSW-30. Fot./HSW

radar.rp.pl

– Próby wypadły pozytywnie – mówił wówczas „Radarowi” Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola. Szef HSW nie chciał ujawnić szczegółów.

– Wyniki ostrego strzelania, zwłaszcza z przeciwpancernej amunicji podkalibrowej, to informacje tajne – ucinał.

Z celnością zdalnie sterowanego stanowiska wieżowego ZSSW-30 było jednak chyba nieźle. Po próbach nie sformułowano żadnych wniosków o potrzebie korekt konstrukcyjnych. To ważna informacja, bo bezzałogowa w pełni zautomatyzowana wieża uchodzi dziś za wizytówkę technologicznych możliwości polskiej zbrojeniówki.

Czytaj także: Pancerny Borsuk daje ognia na Drawsku

Ekspert w dziedzinie broni artyleryjskiej Jerzy Reszczyński, który od początku śledzi losy między innymi ZSSW twierdzi, że całe lata świetlne dzielą nowy zdalnie sterowany od archaicznych, ale eksploatowanych wciąż w armii, „bewupów” rosyjskiej konstrukcji. Nowa wieża przenosi polski oręż w nową, cyfrową epokę.

"ZSSW-30. Fot./HSW"

ZSSW-30. Fot./HSW

radar.rp.pl

– Przyszłym załogom nowych bojowych maszyn wyposażonych w ZSSW z pewnością bardziej przydadzą się umiejętności wyniesione z gier komputerowych, niż nawyki utrwalane w starych transporterach pamiętających czasy Układu Warszawskiego – mówi Reszczyński.

Spike wzorowo zintegrowany

ZSSW-30 to owoc współpracy konstruktorów z podkarpackiej HSW oraz inżynierów i informatyków  ożarowskiej Grupy WB. System wyrobił sobie wśród specjalistów opinię jednego z najciekawszych rozwiązań „na poziomie światowym”.  W pełni zautomatyzowaną wieżę bojową z 30 mm licencyjną armatą Orbital ATK Mk 44S Bushmaster II i karabinem maszynowym kal. 7,62 UKM-2000 C (z Zakładów Mechanicznych Tarnów) wyposażono w obserwacyjne głowice optoelektroniczne, sensory i podwójną wyrzutnię kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike.

Czytaj także: „Ottokar”, Borsuk, Bystra i Orliki torują drogę technologiom

Eksperci przyznają, że zwłaszcza zintegrowanie z ZSSW-30 systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) izraelskiej konstrukcji było dla polskich inżynierów sporym wyzwaniem. Zadanie powiodło się. Powstał pierwszy tego typu system bezzałogowy wyprodukowany w Polsce.

Ważnym etapem były przeprowadzone pod koniec zeszłego roku wielokrotne strzelania z ppk z bojową głowicą kumulacyjną. Jak nieoficjalnie ustalił „Radar” wyniki bojowych testów na poligonie w Nowej Dębie zostały ocenione jako „bardzo satysfakcjonujące”.

Sebastian Chwałek, nowy szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej, właśnie potwierdził w mediach, że Huta Stalowa Wola, główny wykonawca systemu dopina projekt od strony formalnej i w końcu czerwca, zgodnie z planem, zaoferuje gotowy produkt armii.

Czytaj także: Pancerny Borsuk coraz bliżej armii

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą