W trakcie debaty „Program Miecznik jako pochodna Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP szansą na rozwój polskiego przemysłu stoczniowego i ośrodków naukowych”, wadm. Ziemiański wyjaśnił, że w Inspektoracie Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych trwają prace nad doprowadzeniem korwety patrolowej ORP Ślązak do standardu jednostki wielozadaniowej.

Czytaj także: Thales Polska dostarczy części do ORP Ślązak

Jak zapowiedział, ma to się odbyć drogą dozbrojenia i doposażenia okrętu w systemy elektroniczne oraz uzbrojenia, które mogą być na nim zainstalowane w ramach dopuszczalnych limitów masowych. Nie są znane szczegóły i kierunki tych prac. Technicznie jednostka jest przystosowana do montażu rakietowego systemu przeciwlotniczego, wyrzutni pocisków przeciwokrętowych oraz sonaru i wyrzutni torped lekkich do zwalczania okrętów podwodnych. Z drugiej strony wiadomo, że modyfikacje projektu w toku wieloletniej budowy korwety spowodowały ograniczenia masowe w ich instalacji.

"ORP Ślązak. Fot./Marynarka Wojenna/bsmt Michał Pietrzak."

Korweta patrolowa ORP Ślązak. Fot./Marynarka Wojenna/bsmt Michał Pietrzak.

radar.rp.pl

Nie jest też jasne, czy chodzi o uzbrojenie nowo zakupione, czy też zdjęte z innych jednostek. Mogą to być np. pociski przeciwokrętowe Saab RBS15 Mk3 pochodzące z okrętów rakietowych typu Orkan, czy wyrzutnie torped MU90 z jednej z fregat typu O.H.Perry. Jeszcze ważniejsze będzie uzbrojenie jednostki w system przeciwlotniczy i instalacja systemu walki elektronicznej oraz wyrzutni zakłóceń pasywnych.

Czytaj także: Blisko pół miliona złotych na przegląd armaty na Ślązaku

W czasie NATCON wadm. Ziemiański poinformował, że prace związane z dozbrojeniem Ślązaka mają być zrealizowane w trakcie planowanego remontu średniego, co nie będzie skutkowało dodatkowym wycofaniem okrętu z użycia.

ORP Ślązak podniósł banderę 28 listopada 2019 r. Obecnie trwają badania eksploatacyjne jednostki.