Rewolucyjne zmiany w rosyjskiej armii

Fot./kremlin.ru

Nic już nie będzie wyglądało tak samo! Ministerstwo Obrony wprowadza nowe przepisy mundurowe.

Rosyjską armię czeka mała rewolucja. Nowe przepisy Ministerstwa Obrony oznaczają, że zmieni się liczba orderów, jakie można przyczepić po lewej stronie marynarki wyjściowego munduru. Obecnie limitów brak. Po zmianach… maksymalnie dziesięć.

Dodatkowo zakazano umieszczania tam o organizacji społecznych.

Czytaj także: Rosja: kolejny pułk pancerny na zachodniej granicy

Nowe zasady obowiązują wszystkich występujących w mundurach wyjściowych. „Paradnych” według rosyjskiej nomenklatury. Odznaczenia mogą być tylko w dwóch rzędach, za każdym razem gdy używany jest ten rodzaj munduru. Niezależnie czy ubrany został na spotkanie towarzyskie lub oficjalną wizytę.

Dotychczas takie zasady obowiązywały jedynie oficerów i podoficerów wszystkich rodzajów sił zbrojnych występujących podczas parad na placu Czerwonym. Po zmianach będą obowiązywać wszystkich i wszędzie.

– Znaczna liczba (noszonych) nieznanych odznaczeń, otrzymanych w czasie pokoju, nierzadko wywoływało sceptyczny stosunek społeczeństwa do ich posiadaczy, negatywnie odbijając się na wizerunki sił zbrojnych. Cztery czy pięć rzędów medali nawet otrzymało ludową nazwę „ikonostas” – pisze „Izwiestia”.

Czytaj także: Kolejny kraj ma kłopoty z powodu zakupu rosyjskiego uzbrojenia

„Ikonostas” to w cerkwi prawosławnej ściana między ołtarzem a nawą dla wiernych. Jest to miesc bogato zdobione kilkoma rzędami ikon, bardzo często w złotych lub złoconych oprawach.

– Nowe zasady noszenia odznaczeń na mundurze wyjściowym podkreślą status nagród państwowych i resortowych odznaczeń ministerstwa obrony – tłumaczy Giennadij Płotkin, redaktor naczelny pisma „Sierżant”.

W ten sposób zniknie jednak tradycyjny od czasu zakończenia drugiej wojny światowej widok wyższej rangi oficerów obwieszonych medalami aż do pasa. Najbardziej udekorowani używali pod mundurem specjalnej kratki z drutu (mocowanej na pasie), do której poprzez tkaninę przyczepiano medale. Żaden bowiem materiał nie wytrzymałby takiego ciężaru metalu.

Czytaj także: Rosja modernizuje obronę przeciwrakietową Moskwy

Eksperci zwracają jednak uwagę, że nowe rozporządzenie stworzy bardzo dużą grupę niezadowolonych.

– Są wojskowi, którzy nie brali udziału w działaniach bojowych, nie wypełniali zadań specjalnych ani nie uczestniczyli w testowaniu nowej techniki wojskowej. To jednak dobrzy żołnierze, ale teraz okaże się, że nie mają czego powiesić na mundurze – przestrzega Płotkin.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Chytry dwa razy traci

Wojsko zamierza kupować na potęgę. Liczby robią wrażenie – 185 mld zł do roku ...

Stępka pod ratowniczego indianina

W stoczni Gulf Island Shipyard w Houma w stanie Luizjana odbyła się uroczystość położenia ...

Udane próby CAMM-ER

Europejska grupa rakietowa MBDA przeprowadziła próby poligonowe pocisków przeciwlotniczych CAMM-ER. Broń rozwijana jest na ...