Amerykańskie śmigłowce powstaną na Ukrainie? Bell zaprzecza

Śmigłowce Bell UH-1N Iroquois. Fot./US Air Force.
Śmigłowce Bell UH-1N Iroquois. Fot./US Air Force.
Śmigłowce Bell UH-1N Iroquois, a więc wojskowej wersji produkowanej w latach 70., są nadal użytkowane m.in. przez US Air Force. Fot./US Air Force.

Koncern Ukroboronprom poinformował o rozpoczęciu przygotowań do uruchomienia licencyjnej produkcji śmigłowców UH-1 Iroquois w Odesskich Zakładach Lotniczych (Odeśkyj awiacijnyj zawod).

Powyższe deklaracje padły przy okazji wizyty w zakładach prezesa Ukroboronpromu Jurija Gusiewa. Poinformował, że pierwsze elementy maję powstać latem tego roku, z okazji 30. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Ukrainę.

Czytaj także: Czy Polska jest zainteresowana udziałem w NATO-wskim programie śmigłowca wielozadaniowego?

Deklaracja była zaskakująca i od początku budziła wątpliwości. Głównie dlatego, że nikt wcześniej nie wskazywał na zainteresowanie zakupem tego typu śmigłowców przez ukraińskie resorty siłowe. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich latach Ukraina podpisała umowy na dostawę 55 śmigłowców produkcji europejskiej. Kijów zamówił m.in. maszyny Airbus H125, H145 i H225, z których część pochodzi z rynku wtórnego.

W odpowiedzi na ukraińskie deklaracje firma Bell Textron wydała oświadczenie, że nie udzieliła koncernowi Ukroboronprom, ani innemu podmiotowi gospodarczemu na terytorium Ukrainy, licencji na produkcję śmigłowców UH-1 Iroquois. Jednocześnie amerykański producent podkreśla, że jest gotowy wspierać ukraińskie wysiłki w sferze modernizacji floty wiropłatów. Musi to być to jednak oparte na procedurach administracji Stanów Zjednoczonych. Np. poprzez uruchomienie procesu Foreign Military Sales poprzez przesłanie oficjalnego zapytania ofertowego (Letter of Request).

Czytaj także: Grey Wolf rozpoczął testy w USA

Obecnie Bell Textron, za pośrednictwem procedury FMS, oferuje odbiorcom eksportowym najnowszą militarną wersję UH-1 Iroquois – UH-1Y Venom. W ubiegłym roku osiem takich maszyn zamówiła Republika Czeska. Dotychczas jedynym użytkownikiem śmigłowca był Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Raytheon Technologies mocno osadzony w Polsce

Nowy zbrojeniowy gigant z USA, tworzony w wyniku fuzji rakietowego Raytheona i korporacji United ...

W Stanach Zjednoczonych oblatano demonstrator technologii myśliwca nowej generacji

Amerykanie wykonali oblot demonstratora technologii wielozadaniowego samolotu bojowego 6. generacji. Maszyna kryje się obecnie ...

Defender-Europe 20: Największe ćwiczenie w Europie

Pierwsi żołnierze amerykańscy przybyli do Polski na Defender-Europe 20 – największe od 25 lat europejskie ...