Fakt ten potwierdził Alexander Gurský, dyrektor generalny firmy KONŠTRUKTA-Defence realizującej kontrakt.

Dostawa dotyczyła czterech spośród ośmiu dział Zuzana 2, komercyjną umowę na dostawę których firma KONŠTRUKTA-Defence z Dubnicy nad Váhom zawarła z rządem Ukrainy 1 czerwca br. Łącznie dostarczonych na jej mocy ma być osiem dział. Wartości, dokładnego przedmiotu ani harmonogramu realizacji umowy nie ujawniono, ale nieoficjalnie mówi się, że pozostałe działa mają trafić na Ukrainę do końca roku.

Według słów ministra obrony Republiki Słowackiej Jaroslava Naďa, wraz z podpisaniem tej umowy Słowacja znalazła się wśród państw, które udzielają Ukrainie najbardziej znaczącej pomocy wojskowej: Kontakty ze stroną ukraińską są regularne, intensywne i prowadzone w taki sposób, aby nasza pomoc dla ukraińskich partnerów była jak najbardziej efektywna, celowa i przyczyniająca się do ochrony ludzkiego życia. Naszym głównym celem jest właśnie przyczynienie się do zachowania przy życiu jak największej liczby ludzi i pomoc naszym ukraińskim przyjaciołom zatrzymać niepotrzebny rozlew krwi. Dodał także, że słowackie działa będą znaczącym wzmocnieniem dla Sił Zbrojnych Ukrainy, ponieważ to właśnie systemy artyleryjskie są podczas trwającego konfliktu kluczowym środkiem wsparcia na polu walki i wykorzystywane są w szerokim spektrum operacji.

Informacje strony słowackiej potwierdził minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, który dodał, że słowackie Zuzany 2 będą siódmym zachodnim systemem artyleryjskim w NATO-wskim kalibrze 155 mm wykorzystywanym przez Siły Zbrojne Ukrainy. Przypomnijmy, że dotąd przedmiotem pomocy wojskowej bądź eksportu były działa: ciągnione M777 (ze Stanów Zjednoczonych i Kanady) i FH70 (z Włoch), a także samobieżne CAESAr (Francja), M109G3N (Norwegia), Krab (Polska) i PzH 2000 (Niemcy, Niderlandy).

Zuzana 2 to najnowszy członek rodziny czechosłowackich i słowackich dział samobieżnych na podwoziu kołowym, zapoczątkowanej przez system vz. 77 DANA. Zuzana 2 jest wyposażona w działo o długości lufy 52 kalibrów, a jej maksymalna donośność wynosi 41 km.

Jedynym użytkownikiem tego systemu były dotąd Siły Zbrojne Republiki Słowackiej, które zamówiły 25 takich dział w 2018 r. Ich dostawy do jednostek rozpoczęły się w lipcu 2021 r. Harmonogram dostaw obejmował 16 dział w 2021 r. i pozostałych dziewięć w 2022 r. Najprawdopodobniej dostarczone Ukrainie systemy pochodzą właśnie z partii dziewięciu dział, która była produkowana na zlecenie SZ RS i planowana do przekazania w bieżącym roku.