Chodzi o jeden z trzech nowych typów zasobników rozpoznawczych skonstruowanych do tej maszyny.

Agencja RIA Nowosti napisała, że chodzi o podwieszany zasobnik, przenoszony przez frontowe (taktyczne) wielozadaniowe samoloty bombowe (obecnie klasyfikowane w Rosji jako myśliwsko-bombowe), przeznaczony do wykrywania i precyzyjnego lokalizowania celów ze szczególnym uwzględnieniem pozycji systemów obrony przeciwlotniczej. Dane rozpoznawcze są na bieżąco przesyłane do oddziałów naziemnych poprzez system taktycznej wymiany danych, dzięki czemu informacja o potencjalnych celach dociera do zainteresowanych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. RIA Nowosti nie wymieniła nazwy zasobnika, ale wspomina, że jest to jeden z trzech typów takich urządzeń (optoelektroniczny, radiolokacyjny, radioelektroniczny), skonstruowanych w ramach pracy badawczo-rozwojowej (OKR) Sycz.

Zatem nad Ukrainą użyto zasobnika UKR-RT. Jest to zasobnik rozpoznania radioelektronicznego służący do wykrywania emisji elektromagnetycznych – przede wszystkim pracy środków łączności (wliczając w to osławiony Starlink – używanie jego terminali demaskuje pozycje użytkowników, jak każdego innego systemu łączności radiowej), systemów radiolokacyjnych czy systemów walki radioelektronicznej. Wspomniane trzy typy UKR (Uniwiersalnyj kontiejnier razwiedki) to UKR-OE (optiko-elektronnyj), UKR-RŁ (radiołokacyonnyj) i właśnie UKR-RT (radiotiechniczeskij). RIA Nowosti podała, że UKR-RT powstał w moskiewskim NII Kupoł (część holdingu Roselektronika), specjalizującym się głównie w lotniczych systemach rozpoznania radioelektronicznego.

Doniesienia o użyciu UKR-RT de facto potwierdziły Wojska Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej, acz quasi-oficjalnymi kanałami. W użyciu jest mała liczba tych zasobników. Są w jednostkach liniowych od około czterech miesięcy. Umożliwiają rozpoznawcze pokrycie prawie całego terytorium Ukrainy w locie wzdłuż jej granic (bez wchodzenia w jej przestrzeń powietrzną). Zasobniki UKR-RT są ogólnozakresowe, wykrywają i klasyfikują niemal każdy rodzaj emisji elektromagnetycznej.

Zasobniki serii UKR (nie wiadomo, które jeszcze z nich są już gotowe i w operacyjnym użyciu, znane są ich wizualizacje) są przeznaczone do zmodernizowanych samolotów Su-34M, których 24 sztuki zamówiono po raz pierwszy w czerwcu 2020 r. Ich dostawy miały rozpocząć się pod koniec 2021 r. W marcu ub.r. rosyjski dziennik „Izwiestia" napisał, że do przenoszenia zasobników serii UKR jest dostosowana wersja Su-34NWO (Nowyje WOzmożnosti – nowe możliwości), czyli wersja pośrednia między Su-34 a Su-34M. I to właśnie Su-34NWO zaczęły być dostarczane od końca 2021 r. w ramach kontraktu na 24 samoloty z czerwca 2020 r. Natomiast docelowy Su-34M będzie dostępny w późniejszym terminie (do 2027 r. rosyjski resort obrony zamówił 76 fabrycznie nowe Su-34M).