5. SBPanc., wchodząca w skład Korpusu Rezerwowego (jako jedna z trzech podlegających mu rezerwowych brygad pancernych, obok 3. i 4.), miała otrzymać ok. 100 eks-polskich czołgów T-72M1, a więc niemal połowę z przekazanych Siłom Zbrojnym Ukrainy przez nasz kraj. Czy są wśród nich zmodyfikowane T-72M1R ‒ tego na razie nie wiadomo. Oznacza to, że brygada została w całości przezbrojona w eks-polskie czołgi, etatowo bowiem ukraińska brygada pancerna składa się m.in. z trzech batalionów czołgów po 31 wozów (razem 93 czołgi).

Z kolei w batalionie zmechanizowanym brygady (każda ukraińska brygada pancerna dysponuje jednym takim batalionem, co przekłada się prawdopodobnie na 41 pojazdów wg etatu) jako uzupełnienie posłużą eks-holenderskie bwp i transportery opancerzone rodziny YPR-765 (są to w istocie zmodyfikowane transportery opancerzone M113A1, wyposażone w wersji bwp wieżę z 25 mm armatą szybkostrzelną Oerlikon KBA-B02 i 7,62 mm km). Ile takich wozów przekazało Królestwo Niderlandów, tego także nie wiadomo. Pierwsze zdjęcia i filmy z Ukrainy świadczące o ich dostarczeniu pojawiły się w połowie maja.

Tak czy inaczej, wydaje się, że tym sposobem rezerwowa 5. Samodzielna Brygada Pancerna SZU stała się najbardziej „zachodnią" z ukraińskich brygad, zwłaszcza, że jej żołnierze dysponują zapewne także zachodnią bronią przeciwpancerną i przeciwlotniczą (choć artyleria jest już „wschodnia" ‒ składać się na nią mają: dywizjon ciągnionych 152 mm haubicoarmat 2A36 Giacint-B, dywizjon 122 mm samobieżnych haubic 2S1 Gwozdzika oraz, prawdopodobnie, dywizjon 122 mm polowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad).

5. Samodzielna Brygada Pancerna SZU ma być najbardziej „zwesternizowaną" brygadą ukraińską, m.in. za

5. Samodzielna Brygada Pancerna SZU ma być najbardziej „zwesternizowaną" brygadą ukraińską, m.in. za sprawą przezbrojenia w eks-polskie T-72M1 i eks-holenderskie bwp oraz transportery opancerzone YPR-765.

SZU