Nie ujawniono kiedy doszło do przekazania wiropłatów i ich liczby. Według „Wall Street Journal" transfer miał miejsce „w ostatnich tygodniach". Republika Czeska to jedno z państw aktywnie wspierających Siły Zbrojne Ukrainy od początku konfliktu. Poza śmigłowcami Czesi dostarczyli wozy bojowe (w tym czołgi T-72M1 i bojowe wozy piechoty BMP-1) różnych typów, polowe systemy rakietowe RM-70, broń przeciwpancerną, uzbrojenie strzeleckie, a lokalne zakłady remontowe podjęły się także napraw uszkodzonego sprzętu ukraińskiego.

Nie ulega wątpliwości, że pod określeniem „śmigłowce bojowe" rozumieć należy wyprodukowane w ZSRS/Rosji maszyny Mi-24W i Mi-35.

Na początku obecnego stulecia Siły Zbrojne Republiki Czeskiej otrzymała od Rosji, w ramach spłaty długów, 17 śmigłowców Mi-24W/Mi-35, co pozwoliło na wycofanie egzemplarzy wersji D i W dostarczonych jeszcze za czasów istnienia Układu Warszawskiego. Obecnie spośród tych maszyn operacyjnych jest ok. 10. W najbliższych latach mają zostać zastąpione przez zamówione w Stanach Zjednoczonych Bell AH-1Z Viper i UH-1Y Venom, stąd przekazanie części rosyjskich śmigłowców nie stanowi poważnego uszczerbku dla potencjału czeskiego lotnictwa.