Leopardy 2 dla Republiki Czeskiej

W ostatnich dniach w czeskich mediach pojawiły się informacje o planowanym pozyskaniu przez Republikę Czeską czołgów Leopard 2A7 dla czeskich Wojsk Lądowych.

Publikacja: 19.05.2022 13:23

Wprowadzenie do uzbrojenia armii Republiki Czeskiej czołgów Leopard 2 przyniesie czeskiemu przemysło

Wprowadzenie do uzbrojenia armii Republiki Czeskiej czołgów Leopard 2 przyniesie czeskiemu przemysłowi obronnemu doświadczenie i umiejętności, które będzie mógł dalej zwiększać w rozwoju i eksploatacji czołgów nowej generacji.

Foto: KMW

Leopardy 2 dla Republiki Czeskiej W ostatnich dniach w czeskich mediach pojawiły się informacje o planowanym pozyskaniu przez Republikę Czeską czołgów Leopard 2A7 dla czeskich Wojsk Lądowych.

Najpierw Czechy miałyby otrzymać 20 czołgów Leopard 2A4 z nadwyżek Bundeswehry do szkolenia. Ma to być element porozumienia „broń za broń", bowiem zgodnie z deklaracją kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Olafa Scholza Niemcy mają przekazywać państwom Europy Środkowo-Wschodniej uzbrojenie w zamian za wysyłanie broni Ukrainie. Niemieckie siły zbrojne będą odpowiedzialne za szkolenie czeskich czołgistów. Berlin pokryje również koszty amunicji i uzbrojenia. Pierwsze czołgi Leopard 2A4 zostaną przekazane z nadwyżek Bundeswehry nie później niż sześć miesięcy od podpisania stosownej umowy, a w przyszłości zostaną zmodernizowane do nowej wersji Leopard 2A7.

Docelowym czołgiem czeskich Wojsk Lądowych będzie bowiem nowoczesny Leopard 2A7. Ma to być 40 fabrycznie nowych wozów bojowych tego typu, które trafią do 73. batalionu czołgów w Přáslavicach, podległego dowództwu 7. Brygady Zmechanizowanej. Zastąpią one obecnie używane czołgi T-72M4CZ i T-72M1, których w eksploatacji jest – odpowiednio – 30 i 20 sztuk (ponadto dalszych 66 maszyn z rodziny T-72 jest w czeskich składnicach sprzętu wojskowego). Głównym realizatorem kontraktu będzie firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW), producent czołgów Leopard 2. Wartość umowy nie jest znana, ale prawdopodobnie będzie ona wynosić 20 mld CZK (810 mln EUR) i ma obejmować również m.in. dostawę pojazdów towarzyszących. Zakłada się, że czołgi będą produkowane na zasadzie współpracy KMW z czeskimi przedsiębiorstwami przemysłu obronnego, które powinny mieć znaczący udział w kontrakcie. Do czasu ich dostarczenia rozważa się wypożyczenie najnowszych Leopardów z Niemiec.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej, obecnie trwają negocjacje związane z pozyskaniem broni w Niemczech. Jednym z typów uzbrojenia, które może być zakupione, są właśnie czołgi Leopard 2A7. Według czeskich mediów, w toku negocjacji omawiany jest również udział czeskiego przemysłu w produkcji czołgów.

Warto dodać, że w środę 11 maja minister obrony Republiki Czeskiej Jana Černochová informowała o prowadzeniu rozmów z Berlinem na temat przejęcia Leopardów 2 w starszej wersji. Prawdopodobnie oznacza to, że faktycznie Leopardy 2A4 miałyby być przekazane przez Niemcy nieodpłatnie w ramach obiecanej pomocy wojskowej.

W przeszłości Republika Czeska kilkakrotnie przymierzała się do rozwiązania problemu starzejących się czołgów rodziny T-72. Rozważano na zmianę zastąpienie ich zakupem innych wozów (niekoniecznie nowych – prowadzono m.in. rozmowy z Izraelem na temat pozyskania czołgów Sabra Mk I, czyli głęboko zmodernizowanych M60A3), modernizacją posiadanych T-72M4CZ, jak również odkładanie rozwiązania problemu na później. Wydaje się, że tym razem Czechom uda się zastąpić posiadane czołgi o radzieckim jeszcze rodowodzie (choć produkowane w Czechosłowacji na licencji) nowocześniejszą konstrukcją o większych możliwościach.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego