Wśród elementów, dostarczonych do Szwecji przez korporację Lockheed Martin jeszcze w kwietniu tego roku, znalazły się m.in. pociski PAC-3MSE, których Szwecja wg danych amerykańskiego Departamentu Stanu mogła zamówić do 200. Ich uzupełnieniem ma być 100 rakiet Raytheon GEM-T. Poza tym dostarczono komponenty dowodzenia systemu. Dodatkowo kwietniowa dostawa objęła także część z 40 samochodów ciężarowych HX2 (16 ciągników siodłowych i 24 pojazdy transportowe), które zamówiono w firmie Rheinmetall MAN Military Vehicles.

Czytaj także: Szwecja modernizuje flotę. Powstanie nowa generacja okrętów

Ogółem Szwecja zamówiła cztery zestawy ogniowe w konfiguracji PDB-8. Każdy z nich m.in. z trzema wyrzutniami M903, stacją radiolokacyjną AN/MPQ-65 i stanowiskiem kierowania walką AN/MSQ-132. Zakup amerykańskiego systemu pozwoli na wycofanie ze służby obecnie eksploatowanych systemów Robotsystem 97, czyli HAWK. Szwecja jest jednym z trzech państw Europy, które zdecydowały się w ostatnich latach na zakup systemu Patriot. Zdecydowały się na to także Rumunia (dostawy pierwszych zestawów ogniowych rozpoczęły się we wrześniu 2020 r.), a także Polska (pierwsze dostawy zaplanowane na przyszły rok).

""

Fot./FMV.

radar.rp.pl

System Patriot jest oferowany także w Szwajcarii – we wrześniu 2020 r. Departament Stanu autoryzował możliwość sprzedaży pięciu zestawów ogniowych do tego państwa. Co ciekawe, oferta nie obejmuje pocisków PAC-3MSE.