Nieujawniona liczba samolotów, należących do 421. Dywizjonu Myśliwskiego, przyleciała do bazy Al Dhafra. Mają one wspierać siły amerykańskie i sojusznicze w regionie, które m.in. biorą udział w walkach z bojownikami Państwa Islamskiego.

Dotychczas USAF dwukrotnie skierowała do Zjednoczonych Emiratów Arabskich swoje F-35A. Ostatnia, trwająca pół roku, misja zakończyła się na początku maja 2020 r. Oficjalne statystyki podają, że w tym czasie maszyny wykonały 1439 lotów o łącznym czasie 7311 godzin. Gotowość operacyjna wynosiła 79 proc. Wiadomo, że w ciągu dwóch ostatnich rotacji F-35 brały udział w atakach na cele naziemne na obszarze Iraku i Syrii.

Czytaj także: Japońskie F-35 z systemem Auto-GCAS

Dotąd maszyny rodziny F-35 zostały wykorzystane w działaniach bojowych przez: Stany Zjednoczone (US Air Force i US Marine Corps), Izrael i Wielką Brytanię. Także Włochy i Norwegia wykonywały z ich udziałem zadania w ramach zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO-wskiej misji Icelandic Air Policing, aczkolwiek nie były to loty w strefie toczących się walk.