W tym roku, podczas wrześniowego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, angielski oręż – nie tylko rakietowy – będzie mógł zaprezentować na kieleckiej wystawie wszystkie swoje atuty. Targi Kielce poinformowały, że krajem wiodącym najbliższego MSPO będzie Wielka Brytania.

Kielecki Salon Obronny to razem z paryskimi EURSATORY i londyńskim DSEI jedna z trzech najważniejszych wystaw branży zbrojeniowej w Europie. Podczas zeszłorocznego MSPO krajem wiodącym były USA. Amerykanie, którzy w ostatnich latach zdominowali polski rynek dostaw uzbrojenia, stanęli na wysokości zadania. Pokazy sprzętu w Kielcach uświetniły przeloty samolotów US Air Force czy występy US Navy Band. W 2020 r. show sojuszników zza Atlantyku ma szansę przebić Wielka Brytania.

Bezcenna przemysłowa współpraca

– Status Kraju Wiodącego daje fantastyczną okazję do wzmocnienia strategicznego partnerstwa polsko-brytyjskiego i podkreślenia naszych wieloletnich relacji w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa i przestrzeni cybernetycznej – napisała w piśmie skierowanym do polskiego MON-u, Elizabeth Truss, członek Parlamentu, sekretarz stanu ds. handlu międzynarodowego i prezes Rady Handlu Wielkiej Brytanii.

Po raz pierwszy w roli kraju wiodącego swój potencjał Zjednoczone Królestwo prezentowało w Kielcach w 2010 roku. Wtedy wystawę narodową otwierał Gerald Howarth, minister ds. strategii bezpieczeństwa międzynarodowego.

– Przemysł obronny Wielkiej Brytanii jest obecny na kieleckim Salonie od lat. A podczas ostatniego MSPO zawarta została ważna, także dla strony polskiej, umowa – przypomina Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Amunicyjno–rakietowa spółka Mesko i koncern MBDA zawarły porozumienie włączające skarżyską firmę do łańcucha dostaw MBDA. Zagraniczni partnerzy złożyli  także zamówienia na dostawy pierwszych partii części do rakiet przeciwlotniczych CAMM i przeciwpancernych Brimstone.

– Przeciwlotniczy CAMM jest proponowany w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, a Brimstone – m.in. w projekcie niszczyciela czołgów Ottokar-Brzoza. W obu tych programach MBDA współpracuje z PGZ – przypomina prezes Mochoń.

Do tej pory, w czasie MSPO w ramach Wystaw Narodowych swoje wyposażenie prezentowały: Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja,  Norwegia, Korea Południowa.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się w Targach Kielce od 8 do 11 września 2020 roku już po raz dwudziesty ósmy. Poprzednia edycja Salonu zgromadziła 610 firm z 31 krajów świata, w tym 303 firmy polskie. Targi odwiedziło 58 delegacji z 49 państw. Na MSPO w 2019  r. pojawiło się 30,5 tysiąca gości z całego świata, w tym 13 tysięcy podczas towarzyszącego wystawie Dnia Otwartego. Organizatorzy przewidują, że tegoroczne Targi MSPO również będą cieszyć się  wyjątkowym zainteresowaniem.