Pionki wreszcie powąchają prochu

Zakłady Mesko w Pionkach i Skarżysku Kamiennej za 436,6 mln zł zbudują potencjał do produkcji nowoczesnych prochów. W ciągu trzech lat poprawią także kompetencje w dziedzinie technologii rakietowych i amunicji.

Publikacja: 02.12.2019 11:53

Operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Fot./Dowództwo Operacyjne Rodzaj

Operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Fot./Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Foto: Operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Fot./Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pieniądze na inwestycje będą pochodzić z dokapitalizowania amunicyjnej grupy kwotą 400 mln zł.  Mesko Polska Grupa Zbrojeniowa zawarły ze Skarbem Państwa umowę w tej sprawie. Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane w latach 2019-2022 na projekty inwestycyjne związane z wytwarzaniem prochów, amunicji oraz rakiet.

Fabryka z prawdziwego zdarzenia

W Pionkach, w ramach projektu, powstanie linia technologiczna do produkcji nowoczesnych prochów wielobazowych. Równolegle powstanie także infrastruktura do wytwarzania elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej.

Czytaj także: Polska broń precyzyjna w światowej czołówce

Dodatkowe środki przeznaczone zostaną na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej. Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet  i również komponentów do amunicji wielkokalibrowej. Przewidziano przy tym gruntowną modernizację istniejącego parku maszynowego. Finansowanie przedsięwzięcia będzie pochodziło ze środków własnych spółki oraz z Funduszu Reprywatyzacji. Całość inwestycji ma kosztować 436,6 mln zł.

Poprawianie rentowności…

– Rozbudowa bazy technologicznej zwłaszcza w Pionkach oznacza , że zaczynamy wreszcie w naszych zakładach nadrabiać  wieloletnie zaniedbania inwestycyjne. Modernizacja w amunicyjno – rakietowych spółek pozwoli także odbudować zdolności zakładów do produkcji prochu do większości typów amunicji produkowanej w kraju – mówi Witold Słowik, prezes PGZ.

Czytaj także: Bezpieczniejszy trotyl dla Wojska Polskiego

Pozyskanie nowoczesnych maszyn i urządzeń powinno poprawić jakość produkcji , jej płynność i co za tym idzie  stabilność dostaw. Z tym było w ostatnich latach  spore kłopoty.

PGZ wyliczyła, że techniczna modernizacja zakładów spowoduje wzrost wartości firmy, a poziom rentowności biznesu sięgnie ponad 18 proc.

… i konkurencyjności

– Poprawiamy warunki produkcji, obniżamy koszty, podnosimy sprawność biznesową także z korzyścią dla odbiorców naszych produktów czyli polskiego wojska i sił sojuszniczych – stwierdza Michał Kuczmierowski, członek zarządu PGZ.

Czytaj także: Polska broń kusi na wystawie w Londynie

Zarząd PGZ liczy, że unowocześnienie i podniesienie jakości wyrobów pozwoli spółce umocnić pozycję na rynkach zagranicznych i zwiększyć konkurencyjność ze światowymi firmami przemysłu obronnego, jak również zapewnić zdolności współpracy przemysłowej oraz dostaw
w tworzonym zintegrowanym systemie obronnym Unii Europejskiej.

Pieniądze na inwestycje będą pochodzić z dokapitalizowania amunicyjnej grupy kwotą 400 mln zł.  Mesko Polska Grupa Zbrojeniowa zawarły ze Skarbem Państwa umowę w tej sprawie. Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane w latach 2019-2022 na projekty inwestycyjne związane z wytwarzaniem prochów, amunicji oraz rakiet.

Fabryka z prawdziwego zdarzenia

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego