Pionki wreszcie powąchają prochu

Zakłady Mesko w Pionkach i Skarżysku Kamiennej za 436,6 mln zł zbudują potencjał do produkcji nowoczesnych prochów. W ciągu trzech lat poprawią także kompetencje w dziedzinie technologii rakietowych i amunicji.

Publikacja: 02.12.2019 11:53

Operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Fot./Dowództwo Operacyjne Rodzaj

Operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Fot./Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Foto: Operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Fot./Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pieniądze na inwestycje będą pochodzić z dokapitalizowania amunicyjnej grupy kwotą 400 mln zł.  Mesko Polska Grupa Zbrojeniowa zawarły ze Skarbem Państwa umowę w tej sprawie. Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane w latach 2019-2022 na projekty inwestycyjne związane z wytwarzaniem prochów, amunicji oraz rakiet.

Fabryka z prawdziwego zdarzenia

W Pionkach, w ramach projektu, powstanie linia technologiczna do produkcji nowoczesnych prochów wielobazowych. Równolegle powstanie także infrastruktura do wytwarzania elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej.

Czytaj także: Polska broń precyzyjna w światowej czołówce

Dodatkowe środki przeznaczone zostaną na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej. Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet  i również komponentów do amunicji wielkokalibrowej. Przewidziano przy tym gruntowną modernizację istniejącego parku maszynowego. Finansowanie przedsięwzięcia będzie pochodziło ze środków własnych spółki oraz z Funduszu Reprywatyzacji. Całość inwestycji ma kosztować 436,6 mln zł.

Poprawianie rentowności…

– Rozbudowa bazy technologicznej zwłaszcza w Pionkach oznacza , że zaczynamy wreszcie w naszych zakładach nadrabiać  wieloletnie zaniedbania inwestycyjne. Modernizacja w amunicyjno – rakietowych spółek pozwoli także odbudować zdolności zakładów do produkcji prochu do większości typów amunicji produkowanej w kraju – mówi Witold Słowik, prezes PGZ.

Czytaj także: Bezpieczniejszy trotyl dla Wojska Polskiego

Pozyskanie nowoczesnych maszyn i urządzeń powinno poprawić jakość produkcji , jej płynność i co za tym idzie  stabilność dostaw. Z tym było w ostatnich latach  spore kłopoty.

PGZ wyliczyła, że techniczna modernizacja zakładów spowoduje wzrost wartości firmy, a poziom rentowności biznesu sięgnie ponad 18 proc.

… i konkurencyjności

– Poprawiamy warunki produkcji, obniżamy koszty, podnosimy sprawność biznesową także z korzyścią dla odbiorców naszych produktów czyli polskiego wojska i sił sojuszniczych – stwierdza Michał Kuczmierowski, członek zarządu PGZ.

Czytaj także: Polska broń kusi na wystawie w Londynie

Zarząd PGZ liczy, że unowocześnienie i podniesienie jakości wyrobów pozwoli spółce umocnić pozycję na rynkach zagranicznych i zwiększyć konkurencyjność ze światowymi firmami przemysłu obronnego, jak również zapewnić zdolności współpracy przemysłowej oraz dostaw
w tworzonym zintegrowanym systemie obronnym Unii Europejskiej.

Pieniądze na inwestycje będą pochodzić z dokapitalizowania amunicyjnej grupy kwotą 400 mln zł.  Mesko Polska Grupa Zbrojeniowa zawarły ze Skarbem Państwa umowę w tej sprawie. Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane w latach 2019-2022 na projekty inwestycyjne związane z wytwarzaniem prochów, amunicji oraz rakiet.

Fabryka z prawdziwego zdarzenia

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?