Trzysta AW139 z linii montażowej w Filadelfii

Uroczystość zakończenia montażu 300. śmigłowca AW139 w zakładach w Filadelfii. Fot./Leonardo.

Koncern Leonardo poinformował, że linię montażu finalnego w Filadelfii opuścił jubileuszowy trzechsetny egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca rodziny AW139. Jego odbiorcą będą US Air Force.

Linia montażowa AW139 w Filadelfii jest jedną z kilku rozsianych po całym świecie.Powstała w lutym 2006 r. i odpowiada za realizację umów na rynkach północnoamerykańskich.

Czytaj także: Koncern Leonardo dostarczył tysięczny śmigłowiec AW139

AW139 zdobył popularność wśród użytkowników cywilnych, a także służb porządku publicznego. Maszynę zakupiły m.in. straż pożarna Los Angeles, czy policja stanowa Maryland. Dodatkowo linia zrealizowała zamówienie na dwa AW139M dla Sił Zbrojnych Egiptu, gdzie trafiły w ramach programu pomocy wojskowej FMF.

Jubileuszowy egzemplarz dostarczono koncernowi Boeing, który zabuduje na nim wyposażenie zgodne z wymaganiami US Air Force. Stanie się on jednym z czterech egzemplarzy MH-139 Grey Wolf zamówionych przez Departament Obrony USA.

Czytaj także: MH-139A otrzymał nazwę Grey Wolf

Wielozadaniowe śmigłowce AW139 są jednymi z najpopularniejszych konstrukcji w segmencie średnich wiropłatów. W ubiegłym roku producent odnotował dostawą tysięcznego egzemplarza seryjnego. Flota tych maszyn wylatała dotąd ponad 2,5 mln godzin. Struktury kadłuba śmigłowców AW139 są produkowane m.in. w zakładach w Świdniku.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Analiza: F-35A Lightning II w walce elektronicznej

„Wielu uważa, że skryte użycie samolotów jest niemożliwe do uzyskania”. Powyższe zdanie nie zdziwi ...

Nadal brak decyzji o wyborze silników dla F-15EX Advanced Eagle

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych szuka dostawców silników do wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15EX Advanced ...

Ukraina chce kupić działa samobieżne w standardzie NATO

Gen. dyw. Andrij Malinowski, szef Dowództwa Szkolenia Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, w wywiadzie ...