Okręt został zbudowany przez stocznię Bath Iron Works w Bath w stanie Maine. Do służby wcielono go 16 czerwca 1990 r. jako piętnastego przedstawiciela typu Ticonderoga. Przez większość swojej kariery operował w składzie sił amerykańskich stacjonujących na wschodnim wybrzeżu – głównym rejonem działań operacyjnych były wody europejskie oraz bliskowschodnie.

W marcu 2011 r. krążownik rakietowy USS Monterey został wysłany na Morze Śródziemne jako pierwszy komponent planowanej europejskiej tarczy przeciwrakietowej. W czerwcu okręt przybył na Morze Czarne, by wziąć udział w amerykańsko-ukraińskich ćwiczeniach wojskowych „Sea Breeze 2011”, dotyczących prowadzenia operacji antypirackich, co spotkało się z protestami Federacji Rosyjskiej.

14 kwietnia 2018 r. z pokładu krążownika odpalono 30 pocisków samosterujących RGM-109 Tomahawk, które uderzyły w obiekty na terenie Syrii. W maju 2021 r., na wodach Morza Arabskiego, krążownik przechwycił transport broni, który miał być dostarczony do ogarniętego wojną domową Jemenu.

W ramach programu zmian w strukturach US Navy, w ciągu kolejnych tygodni mają zostać wycofane ze służby kolejne krążowniki typu Ticonderoga. Mowa o USS Port Royal (CG 73), USS Anzio (CG 68) oraz USS Hue City (CG 66).

Obecnie zadania eskortowe spadają na rosnącą liczbę niszczycieli typu Arleigh Burke. Ich uzupełnieniem mają być wielozadaniowe fregaty typu Constellation, których budowę (prototypu) zapoczątkowano 31 sierpnia w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin. Według planu ich seria ma obejmować nie mniej niż dwadzieścia jednostek, które w większości trafią na Ocean Spokojny.