Do Świnoujścia weszły kolejno: holenderska fregata Hr.Ms. De Zeven Provinciën (F802, okręt flagowy), kanadyjska fregata HMCS Halifax (FFH330), niemiecki zbiornikowiec paliwowy Spessart (A1442) i najmniejsza w tym zestawieniu, niemiecka korweta Erfurt (F262). Podczas pobytu w polskiej bazie dowódca zespołu, kadm. Ad van de Sande (Królestwo Niderlandów), złożył oficjalną wizytę dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr. Włodzimierzowi Kułaginowi. Zespół odtworzy gotowość do działania, załogi okrętów odpoczną,a wyjście w morze zaplanowano w poniedziałek 9 maja.

W związku z napiętą sytuacją międzynarodową, wynikającą z agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, siły NATO zwiększyły swoją aktywność także na Bałtyku. Okręty SNMG1 uczestniczyły niedawno w ćwiczeniu „Cold Response 22" u wybrzeży Norwegii, a w minionych tygodniach współpracowały z jednostkami fińskimi i szwedzkimi.

Kanadyjska fregata HMCS Halifax.

Kanadyjska fregata HMCS Halifax.

Tomasz Grotnik

Niemiecka korweta Erfurt.

Niemiecka korweta Erfurt.

Tomasz Grotnik

Obecnie trwają też ćwiczenia NATO-wskich morskich sił przeciwminowych u wybrzeży Estonii, zaś za miesiąc rozpocznie się największa doroczna operacja organizowana na Bałtyku przez US Navy ‒ BALTOPS 22. W tym przypadku liczba okrętów NATO i sojuszników jeszcze wzrośnie.