Należące do Luftwaffe samoloty mają wzmocnić misję NATO w Rumunii i Bułgarii w okresie luty-marzec br. Trzy niemieckie Eurofightery dołączą do czterech maszyn tego typu należących do Włoch, które już stacjonują w Rumunii. Dodatkowo Niderlandy zadeklarowały wysłanie dwóch samolotów F-35A. Obecnie na granicach sojuszu, w ramach misji Air Policing, operują 22 wielozadaniowe samoloty bojowe. W Estonii stacjonuje ich 10 (sześć F-15E Strike Eagle US Air Force i cztery F-16AM belgijskiego Luchtcomponent), na Litwie osiem F-16C/AM (po cztery należące do polskich Sił Powietrznych i duńskich Flyvevåbnet), a w Rumunii cztery wspomniane włoskie Eurofightery F-2000A. Te ostatnie wspierają siły rumuńskie i bułgarskie.

W przypadku Niemiec jest to kolejna inicjatywa mająca pokazać wsparcie Niemiec dla działań sojuszników związanych z narastającym napięciem na linii Ukraina – Rosja. 26 stycznia Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec poinformowało o podjęciu decyzji o przekazaniu Ukrainie 5000 hełmów kompozytowych nieujawnionego typu.

Od początku misji Air Policing Niemcy są jej aktywnym uczestnikiem. Dotąd Luftwaffe zrealizowała 12 rotacji swych kontyngentów w państwach bałtyckich.