Tym samym Koninklijke Luchtmacht dołączyły do innych europejskich użytkowników maszyn tego typu, którzy wykorzystują je w działaniach operacyjnych.

322. eskadra Koninklijke Luchtmacht, stacjonująca w bazie Leeuwarden, została certyfikowana do statusu IOC (Initial Operating Capability) po zakończeniu ćwiczeń „Frisian Lightning III", które odbyły się w październiku tego roku w Stanach Zjednoczonych. Osiem holenderskich F-35A operowało z bazy Edwards w Kalifornii. Taka procedura nie może dziwić, ponieważ ze względu na niewielką powierzchnię Królestwa Niderlandów i intensywny ruch lotniczy w przestrzeni powietrznej tego kraju, wiele ćwiczeń wojskowych odbywa się w ośrodkach szkolno-treningowych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Macierzystą bazą 322. eskadry jest Leeuwarden, gdzie stacjonuje przynajmniej 12 F-35A. Dzięki osiągnięciu statusu IOC możliwe jest skierowanie do działań ekspedycyjnych komponentu składającego się z czterech maszyn wraz ze służbami wsparcia.

Ogółem Królestwo Niderlandów planuje zakup 46 F-35A, z których dostarczono już 20. Część z nich pozostaje na terytorium Stanów Zjednoczonych, gdzie są wykorzystywane do szkolenia personelu Koninklijke Luchtmacht.

Dotychczas w Europie wstępną gotowość operacyjną uzyskały jednostki F-35 należące do Włoch, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Wszystkie te państwa skierowały już swoje maszyny do działań ekspedycyjnych – w przypadku Włoch i Norwegii mowa o NATO-wskich misjach Air Policing (Islandia oraz państwa bałtyckie), z kolei Brytyjczycy wykorzystywali swoje F-35B w działaniach bojowych na Bliskim Wschodzie, a także zrealizowali pierwszą turę operacyjną w ramach rejsu grupy bojowej lotniskowca HMS Queen Elizabeth.