USNS Newport został zamówiony we wrześniu 2016 roku. Do służby wejdzie do końca 2020 roku i dołączy do floty US Military Sealift Command. Łącznie Departament Obrony planuje eksploatować czternaście jednostek tego typu, które wykonują zadania transportowo-logistyczne na wodach przybrzeżnych i obszarach konfliktów asymetrycznych. Charakterystyczną cechą okrętów jest układ konstrukcyjny – bazując na rozwiązaniach cywilnych zdecydowano się bowiem na układ dwukadłubowy (katamaran).

Każdy z transportowców może zabrać na pokład do 300 żołnierzy i 600 ton różnorodnych ładunków. Za i wyładunek może odbywać się przy pomocy rampy, a także drogą lotniczą – pokład startowy został dostosowany do wszystkich typów śmigłowców i samolotów transportowych pionowego startu i lądowania MV-22 Osprey eksploatowanych przez US Navy i USMC.

Obecnie w linii znajduje się dziesięć okrętów typu Spearhead, kolejne dwa (USNS Puerto Rico i USNS Newport) są w budowie, a pozostała para została już uwzględniona w planach finansowych.

Czytaj także: Dziewiąta fregata typu FREMM dla Włoch