Zamieszania wokół Grota ciąg dalszy. Posłowie pytają MON

Na stronie internetowej Sejmu RP opublikowano interpelację poselską, która jest efektem informacji opublikowanych kilka dni wcześniej przez portal Onet.pl.

Publikacja: 03.02.2021 16:26

Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się od resortu obrony wyjaśnienia kontrowersji związanych z

Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się od resortu obrony wyjaśnienia kontrowersji związanych z 5,56 mm karabinkiem automatycznym Grot. Fot./Wojska Obrony Terytorialnej.

Foto: Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się od resortu obrony wyjaśnienia kontrowersji związanych z 5,56 mm karabinkiem automatycznym Grot. Fot./Wojska Obrony Terytorialnej.

Materiał dotyczył rzekomych problemów technicznych karabinków automatycznych Grot, które od kilku lat są systematycznie kupowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej i wdrażane do użycia w Wojskach Obrony Terytorialnej i wojskach operacyjnych.

Czytaj także: MSBS Grot pod ostrzałem. Wady i zalety polskiego karabinka

Autorami interpelacji są posłowie Koalicji Obywatelskiej (Paweł Poncyljusz, Tomasz Siemoniak, Joanna Kluzik-Rostkowska, Bartłomiej Sienkiewicz, Cezary Grabarczyk, Maciej Lasek, Kazimierz Plocke, Andrzej Szewiński, Marta Wcisło i Cezary Tomczyk). Dokument wpłynął do Kancelarii Sejmu 28 stycznia. Adresatem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Posłowie, w oparciu o materiały prasowe i oświadczenie rzecznika prasowego dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, przygotowali 13 pytań dotyczących karabinka Grot:

 • Proszę o szczegółową informację o liczbie poszczególnych wersji karabinka Grot będących w posiadaniu WOT. Czy to oznacza, że większość posiadanych sztuk (ponad 30 tys.) to wersja, do której odnosi się artykuł opublikowany w Onet.pl?
 • Proszę o informację dotyczącą zespołu konstruktorów kabinka Grot zarówno po stronie Wojskowej Akademii Technicznej, jak i Fabryki Broni Łucznik-Radom.
 • Proszę o informację, jakie uwagi zostały zgłoszone przez żołnierzy WOT. Proszę podać liczbę zgłoszonych uwag, daty zgłoszeń i informację, czego dotyczyły.
 • Jakie uwagi do funkcjonowania karabinku Grot zostały wykorzystane w wersji A2, a jakie zostały uznane przez producenta za zasadne i zadeklarowano ich wdrożenie w kolejnych wersjach?
 • Czy wśród uwag płynących z jednostek WOT, a nie z raportu po zakończonych testach poznawczych, były informacje o wypadaniu regulatora gazowego, problemach z zamkami, kurkami, przegrzewaniem się lufy i jej wygięciem, rdzewieniem elementów metalowych oraz mocowaniem pasów?
 • Dlaczego, jeśli sam WOT mówi o produkcie, że jest cały czas modyfikowany i posiada cechy tzw. wieku niemowlęcego, naliczane są kary finansowe żołnierzom w sytuacji awarii i uszkodzeń karabinków Grot? Ile takich kar za uszkodzenie lub zgubienie elementów karabinka Grot zostało naliczonych żołnierzom WOT? Jaka jest kwota tych kar?
 • Proszę o podanie kalendarium badań państwowych. Jaki był skład komisji prowadzącej badania ze strony MON? Proszę o podanie planu badań wraz z kalendarzem oraz wskazanie, w jakich terminach faktycznie one się odbyły. Kiedy i w jakich etapach przekładano termin lub powtarzano badania? Jakie były tego przyczyny?
 • Czy badania państwowe zakończyły się wnioskami o modyfikację niektórych rozwiązań zastosowanych w karabinku Grot? Jeśli tak, to na jakiej podstawie zatwierdzono sprzęt do użytkowania w Siłach Zbrojnych RP? Jeśli nie, to na jakiej podstawie producent dokonał zmian pomiędzy badanym prototypem a egzemplarzami dostarczonymi do WOT?
 • Czy producent, już po badaniach państwowych, zwracał się do MON z wnioskiem o zatwierdzenie kolejnej wersji karabinka Grot? Czy takie badania były prowadzone przez państwową komisję? Jeśli tak, to proszę o informację, jaki był plan tych badań, w jakich terminach, czy dokonano powtórzeń cząstkowych badań.
 • Zdaniem rzecznika prasowego WOT wypadanie regulatora gazowego wynika z błędnego użytkowania karabinu, a reklamacje co do działania iglicy to jedynie 0,19% reklamacji. Dlaczego w związku z tym producent karabinka Grot dokonuje modyfikacji tych elementów w wersji A2, choć generuje to dodatkowe koszty i według WOT nie ma to znaczenia? Czy MON złożył do producenta wnioski o zmiany konstrukcyjne tych elementów?
 • Proszę o podanie – kwotowo i procentowo – kosztów produkcji karabinka, z podziałem na koszty produkcji w FB Radom, komponenty od dostawców zagranicznych i komponenty od dostawców krajowych, z wyszczególnieniem kosztów wewnątrz Grupy PGZ.
 • Proszę o informację, kto wchodził w skład zespołu ekspertów WAT, którzy dokonywali testów porównawczych kilku karabinów w dniu 3 listopada 2017 r., o czym wspomina w swoim oświadczeniu rzecznik prasowy WOT. Zwracam się z prośbą o udostępnienie materiału filmowego z tego badania.
 • Jaka jest podstawa prawna, która pozwoliła na ominięcie procedury wprowadzania na listę uzbrojenia karabinka Grot przez szefa Sztabu Generalnego i zastąpienie jej poleceniem szefa Inspektoratu Wsparcia SZ, który zazwyczaj decyduje o uzupełnieniu SpW lub zakupach materiałów eksploatacyjnych? Proszę podać inne przykłady wprowadzenia innego typu uzbrojenia poprzez Inspektorat Wsparcia SZ.

Interpelacja posłów Koalicji Obywatelskiej jest jedną z dwóch, która wpłynęła do Kancelarii Sejmu i dotyczy sprawy karabinka Grot. Autorem drugiej jest poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska) ‒ dotychczas nie została ona zamieszczona na portalu Sejmu RP.

Czytaj także: Postępy programu karabinków MSBS Grot

Przypomnijmy, 25 stycznia Onet.pl opublikował artykuł, który wskazuje na problemy z powyższą bronią. W ciągu kolejnych dni opublikowano kilka różnych oświadczeń przedstawicieli resortu obrony, byłych operatorów Wojsk Specjalnych i przemysłu. Opisują wymienione w artykule niedostatki Grota, częściowo zasadne w przypadku karabinków przedprodukcyjnych i pierwszych seryjnych (A0), jako wyeliminowane w kolejnych wariantach produkcyjnych. Obecnie jest to wariant A2.

Materiał dotyczył rzekomych problemów technicznych karabinków automatycznych Grot, które od kilku lat są systematycznie kupowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej i wdrażane do użycia w Wojskach Obrony Terytorialnej i wojskach operacyjnych.

Czytaj także: MSBS Grot pod ostrzałem. Wady i zalety polskiego karabinka

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?