Według złożonej deklaracji, międzyrządowe porozumienie LoA pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Węgrami w sprawie zakupu sprzętu poprzez procedurę Foreign Military Sales ma zostać podpisane do 30 września. Chodzi o kierowane pociski rakietowe AIM-120C7/C8 AMRAAM/AMRAAM ER (Węgry będą drugim po Katarze odbiorcą rakiet AMRAAM-ER). Pozostałe elementy systemu (wyrzutnie, stanowiska dowodzenia, radary MPQ-64F1 Sentinel 3D) mają zostać zakupione poprzez komercyjną procedurę Direct Commercial Sales. Według ambasady Stanów Zjednoczonych wartość kontraktu może sięgnąć 1 mld dol.

Czytaj także: Pierwsze elementy systemu NASAMS na Litwie

Opracowany we współpracy amerykańskiego Raytheona i norweskiego Kongsberga system NASAMS 2 staje się coraz popularniejszym na świecie. Tylko w Europie trafił dotąd do wyposażenia sił zbrojnych: Finlandii, Norwegii, Litwy, Holandii i Hiszpanii. NASAMS jest także oferowany w Polsce w ramach programu Narew.

Na Węgrzech NASAMS ma zastąpić system rakietowy 2K12M Kub-M (notabene zmodernizowany na przełomie stuleci przez WZU z Grudziądza), co pozwoli na całkowite wycofanie systemów przeciwlotniczych produkcji sowieckiej z sił zbrojnych tego państwa.