Remontowa Shipbuilding ukarana za opóźnienie

Stocznia Remontowa Shipbuilding. Fot./Łukasz Pacholski.
Stocznia Remontowa Shipbuilding. Fot./Łukasz Pacholski.
Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska została ukarana przez Inspektorat Uzbrojenia karą finansową za nieterminową dostawę pierwszych czterech holowników typu B860 do Marynarki Wojennej. Fot./Łukasz Pacholski.

Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że na stocznię Remontowa Shipbuilding z Gdańska nałożono karę finansową za nieterminowe dostawy holowników typu B860.

Nota obciążeniowa dotyczy pierwszych czterech, już dostarczonych, jednostek. Jej wartość określono zgodnie z warunkami zapisanymi w umowie podpisanej 19 czerwca 2017 r. Na jej mocy wszystkich sześć holowników miało trafić do Marynarki Wojennej w latach 2019-2020. Kontrakt miał wartość 283,5 mln złotych brutto. Ostatecznie pierwszy z nich, H-11 Bolko, odebrano dopiero 10 stycznia 2020 r. W kolejnych miesiącach stoczni udało się dostarczyć także: H-1 Gniewko (marzec ub.r.), H-2 Mieszko (lipiec) i H-12 Semko (listopad).

Czytaj także: Marynarka Wojenna odebrała pierwszy nowy holownik

W bieżącym roku zaplanowano przejęcie dwóch ostatnich ‒ H-3 Leszko (rozpoczął próby morskie pod koniec stycznia) i H-13 Przemko.

Inspektorat Uzbrojenia nie poinformował o wartości noty obciążeniowej. Wszystko zależy do zapisów kontraktowych i ewentualnych negocjacji pomiędzy stronami odnośnie rozwiązania problemu. Nie można wykluczyć, że problemy z realizacją umowy były także powodem zmian z zarządzie Remontowa Shipbuilding na początku bieżącego roku.

Czytaj także: Chrzest holownika Leszko

Obecnie, obok holowników typu B860, stocznia z Gdańska realizuje także budowę dwóch seryjnych niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej. Także w tym przypadku odnotowano już przesunięcie terminów zapisanych w kontrakcie z grudnia 2017 r. Bazowa umowa była w ostatnich miesiącach aneksowana i zamawiający zgodził się na zmianę terminu ukończenia budowy okrętów.

Mogą Ci się również spodobać

Norweska propozycja dla Narwi z nowymi pociskami

Podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu koncern Kongsberg poinformował o o nowościach ...

Rosyjska armia robi krok do tyłu

Szef sztabu generał Walerij Gierasimow zaproponował wznowienie dialogu z NATO oraz rozwijanie środków budowy ...

Dziewięciu chętnych na dostawy granatników dla Wojska Polskiego

Do dialogu technicznego, dotyczącego zakupu dla Wojska Polskiego jednorazowych granatników przeciwpancernych, zgłosiło się dziewięciu ...