Zwiadowcze drony w służbie WOT

Bezzałogowy zestaw rozpoznawczy z BSP FlyEye. Fot./WB Electronics.

Wojska Obrony Terytorialnej otrzymają partię bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye w wersji 3.0 produkowanych przez firmę WB Electronics z Grupy WB.

Decyzję w tej sprawię podjął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Poinformował, że trafią one do brygad z województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego.

Decyzja została umotywowana dotychczasowymi dobrymi doświadczeniami eksploatacyjnymi, a także zadaniami, które w ostatnich miesiącach wykonywali żołnierze WOT. Mowa przede wszystkim o misjach wspierania służb ratowniczych w czasie podtopień, czy udziale w poszukiwaniach zaginionych osób.

Czytaj także: Wojska Obrony Terytorialnej tworzą cyberarmię

Nowych zestawów będzie dziewięć, a w ich skład wejdzie 36 aparatów latających. Wartość umowy to 31,2 mln złotych.

Przy zamówieniu wykorzystano opcję zawartą w umowie, zawartej pomiędzy WB Electronics i Inspektoratem Uzbrojenia w grudniu 2018 r. Wówczas zamówiono trzy zestawy z 12 aparatami za 10,2 mln złotych. Trafiły one do brygad: podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej. Łącznie, na mocy obu kontraktów, żołnierze WOT otrzymają 12 zestawów z 48 aparatami FlyEye.

Biorąc pod uwagę, że brygad WOT będzie w perspektywie 15 (być może po 2021 r. dwie kolejne), w przyszłości spodziewać należy się kolejnego zamówienia na bezzałogowce WB Electronics.

Czytaj także: WOT ma własną szkołę

Zestawy FlyEye dostarczane obecnie WOT należą do 3. generacją systemów tej rodziny. Odróżniają się nową głowicą optoelektroniczną, a także akumulatorami o większej pojemności, co przekłada się na większy zasięg i czas przebywania w powietrzu. Zmodernizowano także pozostałe elementy systemu: stację kontroli i kierowania oraz zespół nadawczo-odbiorczy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MON planuje zakup amunicji przeciwpancernej do armat czołgów T-72

Inspektorat Uzbrojenia uruchomił procedurę dialogu technicznego związaną z zakupem dla Wojska Polskiego 125 mm ...

Samolotowy kontrakt stulecia w zasięgu ręki

W przyszłym tygodniu MON sfinalizuje negocjacje umowy na myśliwce F-35 – zapowiedział szef resortu ...

Rozczarowani brakiem offsetu za F-35 ślą listy do ambasador Mosbacher

Polskie Lobby Przemysłowe im E. Kwiatkowskiego, skupiające wojskowych ekspertów i inżynierów, nie rezygnuje z ...