Poinformował o tym przedstawiciel rosyjskiej Federalnej Służby ds. współpracy wojskowo-technicznej. Służba oczekuje odpowiedzi na propozycję kupna najnowszego rosyjskiego uzbrojenia.

Wśród zaproponowanych rodzajów broni jest przede wszystkim myśliwiec, ale też system obrony powietrznej S-400.

Czytaj także: Rosja zakończyła dostawy Su-35 do Chin

Pekin był pierwszym kupcem samolotów Su-35 nazywanych w Rosji „generacją 4++”.

W listopadzie 2015 r. – już po zastosowaniu wobec Moskwy sankcji – Chiny podpisały kontrakt na 24 maszyny. Wartość porozumienia wynosi ok. 2-2,5 mld dolarów. Pod koniec 2016 r. Pekin otrzymał pierwsze cztery samoloty, w 2017 – dziesięć i w 2018 pozostałe dziesięć.

Wraz z otrzymaniem ostatniej partii maszyn chińskie agencje zbrojeniowe zostały objęte amerykańskimi sankcjami przewidzianymi w ustawie CAATSA.

Pół roku wcześniej, w lutym 2018 r., Indonezja kupiła 11 Su-35 za 1,1 mld dol. Według informacji moskiewskiej gazety „Kommiersant” dostawy powinny były rozpocząć się w październiku 2018, ale z powodu „zagranicznych nacisków” Dżakarta wstrzymała wykonanie kontraktu. Władze Indonezji zapewniają jednak, że dojdzie do skutku.

Czytaj także: Prezydent Erdogan podał termin dostaw S-400 do Turcji

W 2019 r. kontrakt na 20 Su-35, o wartości 2 mld dol., podpisał Egipt. Informacjom zaprzeczyła rosyjska agencja handlu bronią „Rosoboroneksport”.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Pół roku przed kupieniem Su-35, w kwietniu 2015 roku, Pekin oficjalnie poinformował o podpisaniu kontraktu na dostawy S-400 z Rosji. Pierwszy pułk dostarczono w okresie styczeń-maj 2018 r. Dostawy kontynuowano nie zważając na amerykańskie sankcje. Ostatnia dostawa dotarła do chon wiosną bieżącego roku.