Jak poinformował Boris Pistorius, Minister Obrony Narodowej Niemiec, w przemówieniu podczas pierwszego dnia Szczytu NATO w Wilnie, Kijów już wkrótce otrzyma ogromne wsparcie z Niemiec. Najnowszy pakiet wyceniony został na 700 mln euro i co warto podkreślić, gros z tej kwoty przypada to sprzęt, a nie tak jak przyzwyczaiła nas większość ostatnich pakietów pomocowych, uzupełnienie amunicji.

Co zadeklarowali Niemcy? To co najbardziej rzuca się w oczy, to deklaracja przekazania dwóch wyrzutni do systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Jest to o tyle zaskakujące, gdyż nie mówimy baterii, która obejmuje nie tylko wyrzutnie, ale także radary, pojazdy dowodzenia czy amunicyjne, ale właśnie wyłącznie o wyrzutniach.

Kolejną pozycją są pojazdy pancerne. W tym przypadku deklaracje Berlina mówią o 40 bojowych wozach piechoty Marder, 25 czołgach Leopard 1A5 oraz pięciu wozach zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2.

Całość uzupełnią dostawy amunicji. Z informacji, jakie przekazał Pistorius wynika, że Ukraina otrzyma zapas 20 tys. Pocisków artyleryjskich różnego.