Globalna lista użytkowników samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II stale się powiększa.Kolejnym krajem, który ostatecznie zdecydował się na zakup amerykańskiej maszyny, jest Rumunia. Jak informują władze kraju, Naczelna Rada ds. brony Narodowej autoryzowała zakup samolotów produkowanych przez Korporację Lockheed Martin.

Niestety na tym informacje się kończą. Wprawdzie ogłoszona decyzja nie jest zaskoczeniem, gdyż o negocjacjach ws. zakupu F-35 przez Rumunię informowano już od dłuższego czasu, to jednak dziwi brak szczegółów. Nie wiemy więc, ile dokładnie maszyn zostanie zakupionych, a co za tym idzie, nie znamy potencjalnej wartość kontraktu oraz co będzie on dokładnie obejmował.

Warto zaznaczyć, że zakup samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II przez Rumunię wpisuje się w krajowy plan modernizacji lotnictwa bojowego. Wcześniej Rumunii zdecydoali się m.in. na zakup używanych samolotów F-16AM/BM oraz rozważali zakup fabrycznie nowych F-16C/D, na co ostatecznie się nie zdecydowali. Kolejnym etapem planu modernizacji jest właśnie zakup samolotów piątej generacji, a do takich zaliczamy F-35.