Nowe zamówienie będzie stanowiło aneks do kontraktu podpisanego w 2020 r., kiedy to Singapur zamówił 12 F-35B Lightning II, które mają trafić do odbiorcy pod koniec obecnej dekady.

Skąd taka decyzja. Władze Singapuru tłumaczą, że decyzja wynika jest analizy danych, jakie zdobyli piloci Sił Powietrznych Singapuru testujący możliwości amerykańskich maszyn na symulatorach oraz otrzymanych od innych użytkowników samolotów F-35B. Głównie Korpusu Piechoty Morskiej USA.

- Dokonaliśmy oceny technicznej i inżynieryjnej, która pozwoliła nam ustalić możliwości samolotu ( F-35B – red.), wykonanej wraz rządem Stanów Zjednoczonych, jak i producentem maszyny – korporacji Lockheed Martin. – stwierdził szef działu planów lotniczych Sił Powietrznych Sinapuru, płk Daxson Yap.

- Wykonana analiza dała nam doskonały wgląd w możliwości F-35B, co doprowadziło do wzniosku, że jest to konstrukcja najlepiej spełniające nasze wymagania i będąca najlepszym wyborem na przyszłość – powiedział Ng En Hen, minister obrony Singapuru.

Zamówione przez Singapur samoloty F-35B zastąpią w linii służące obecnie samoloty F-16, które Singapur zamówił w 1998 r., a których służba – zgodnie z obecnymi planami – ma się zakończyć w połowie następnej dekady.