Podpisane porozumienie, o wartości 304 mln euro, dotyczy dostawy dodatkowych 18 lekkich śmigłowców AW169M LUH dla Austrii. Porozumienie jest następstwem podpisanej w grudniu 2022r. zmiany do umowy między rządami Włochy i Austrii (G2G), za pośrednictwem której, Austria wykorzystuje opcje na te dodatkowe jednostki.

Wykorzystanie opcji oznacza, że całkowite zamówienie dla austriackiego Ministerstwa Obrony wzrosło do łączni 36 maszyn. Odbiory maszyn już trwają. Pierwszy śmigłowiec został dostarczony w grudniu 2022 r. i był to pierwszy śmigłowiec w konfiguracji AW169M dostarczony na rynek eksportowy w ramach programu G2G.

Włosko-austriacka inicjatywa G2G ma na celu wzmocnienie dwustronnej współpracy pomiędzy oboma krajami i ustanowienie strategicznego partnerstwa w sektorze wiropłatów, przy czym Austria upatruje we Włoszech i programie AW169M LUH rozwiązania dla swojego planu modernizacji i zastąpienia starzejącej się floty śmigłowców Alouette III, które są w służbie od lat 60-tych.

AW169M to wojskowy wariant AW169, śmigłowca przyszłej generacji opracowanego przez Leonardo i wyposażonego w najnowocześniejsze technologie pokładowe, zaprojektowanego zgodnie z najnowszymi wymaganiami FAR/JAR/EASA, jak również standardami użytkowników wojskowych, bezpieczeństwa wewnętrznego i rządowych.

Światowa flota śmigłowców AW169 licząca ponad 150 egzemplarzy dostarczonych operatorom w blisko 30 krajach, zarejestrowała ponad 135 000 godzin nalotu podczas wszystkich rodzajów operacji i we wszystkich warunkach. Klienci na całym świecie złożyli do tej pory zamówienia i opcje na ponad 320 śmigłowców AW169, w tym operatorzy wojskowi i organy ścigania/służby publiczne, do realizacji szeregu misji, w tym użytkowych, obserwacyjnych, operacji specjalnych, patroli morskich, rozpoznania lądowego, szkoleniowych, ratowniczych i przeciwpożarowych. We Włoszech, śmigłowce AW169M są użytkowane przez siły zbrojne i rządowe organy ścigania, zastępując wiele starzejących się modeli.