Zamówienia wojskowe wzmocniły Leonardo

Największa włoska grupa technologiczna Leonardo, mimo problemów związanych pandemią Covid-19, pozytywnie zamknęła miniony rok. Tak wynika z wstępnej oceny roku finansowego 2020.

Publikacja: 31.01.2021 18:38

Leonardo. Fot./Bloomberg

Leonardo. Fot./Bloomberg

Foto: Leonardo. Fot./Bloomberg

Grupa potwierdza także pomyślną realizację założeń  biznesowych  w trudnym, ze wzgledów na kryzys pandemiczny, czwartym kwartale 2020 roku.

Czytaj także: Leonardo: w Świdniku moglibyśmy robić dwa nowe wojskowe śmigłowce

Leonardo przyznaje, że na stosunkowo niezły, zważywszy na zewnętrzne okoliczności, bilans dokonań w 2020 r wpłynęły przede wszystkim wyniki osiągnięte we wszystkich pionach biznesowych  związanych z realizacją zamówień wojskowych i służb publicznych sfinasowanych ze środków rządowych. Równocześnie spółka przyznaje, że “sektor cywilny nadal dawał wyniki poniżej możliwości” – posumowano we wstępnym raporcie.

Biznes w cieniu pandemii

W ocenie zarządu firma cały czas reaguje właściwie i radzi sobie z wyzwaniami związanymi z COVID-19. Kroki podjęte w zakresie kontroli kosztów przynoszą spodziewane wyniki. Na podkreślenie zasługuje fakt, że do normy wraca wydajność przemysłowa co pomaga zrekompensować gorsze wyniki zarówno spółek typu joint venture jak i te w całym sektorze cywilnym.

Zarząd Leonardo zakłada, że Grupa zrealizuje całoroczne zamówienia, osiągnie przychody oraz zysk EBITA zgodnie z wytycznymi na rok 2020, oraz uzyska neutralne, lekko dodatnie wolne operacyjne przepływy gotówkowe (FOCF), dzięki działaniom podjętym w celu uzyskania znacznych wpływów pieniężnych we wszystkich programach finalizowanych w czwartym kwartale zeszłego roku.

Czytaj także: Na lądzie, morzu i w powietrzu. Technologie Leonardo w polskiej armii

Grupa zapewniła ,że przedstawi pełne dane dotyczące wyników roku finansowego 2020 w 9 marca 2021 roku. Wytyczne na rok finansowy 2021, który jak się oczekuje nadal będzie pod wypływem skutków COVID-19, zostaną przedstawione wraz z wynikami za 2020 rok.

Lider w dziedzinie lotnictwa i obrony

Leonardo to  globalna firma high-tech, znajdująca się w pierwszej dziesiątce firm na świecie w branży lotniczej, obronnej i bezpieczeństwa. Grupa której skonsolidowane przychody w przedkovidowym  2019 r sięgnęły 13,8 mld euro jest zorganizowana w pięciu obszarach biznesowych od lotnictwa i przemysłu kosmicznego po elektronikę obronną i cyberbezpieczeństwo. Grupa swą  przemysłową aktywność  skoncentrowała we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i USA, gdzie działa również poprzez spółki zależne, takie jak Leonardo DRS (elektronika obronna) oraz spółki joint venture i partnerskie : ATR, MBDA, Telespazio, Thales Alenia Space i Avio.

Grupa potwierdza także pomyślną realizację założeń  biznesowych  w trudnym, ze wzgledów na kryzys pandemiczny, czwartym kwartale 2020 roku.

Czytaj także: Leonardo: w Świdniku moglibyśmy robić dwa nowe wojskowe śmigłowce

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego