Samoloty, pochodzące z zasobów Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, amerykanie przekażą bezpłatnie. Posłużą do szkolenia bułgarskiego personelu technicznego. Ma to ułatwić opanowanie procedur związanych z obsługą statków powietrznych zachodniej produkcji. Dodatkowo propozycja, którą Bułgarzy przyjęli, pozwoli na przyspieszenie procesu szkolenia techników na terenie Bułgarii.

Inicjatywa jest związana z zamówieniem przez Bułgarię w lipcu 2019 r. ośmiu samolotów Lockheed Martin F-16 Block 70 za 1,2 mld dol. Bułgaria deklaruje ponadto chęć zakupu kolejnych ośmiu maszyn w ciągu najbliższych lat. Dostawy zamówionych maszyn potrwają do końca 2026 r. Nie można wykluczyć, że podobną propozycję otrzyma również Słowacja. Nasi południowi sąsiedzi zamówili w grudniu 2018 r. 14 fabrycznie nowych F-16 Block 70 za 1,6 mld euro.

Czytaj także: Bułgaria zapłaciła za F-16

Przekazanie dwóch używanych samolotów przez Amerykanów nie jest niczym nowym, szczególnie, że będą służyć jako naziemne pomoce szkolno-treningowe. Dwa F-16A w 2012 r. trafiły w podobny sposób do Polski. Początkowo posłużyły do szkolenia i certyfikacji pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy w procedurze zdejmowania i nanoszenia nowych powłok malarskich, a później trafiły do bazy lotniczej w Krzesinach (jeden) i Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie (drugi).