Amerykańskie drony na wyspie Guam

Dwa amerykańskie bezzałogowce, zaliczane do kategorii HALE (High Altitude Long Endurance) MQ-4C Triton, przybyły na wyspę Guam leżącą na Pacyfiku. Rok później, niż pierwotnie zakładano.

Publikacja: 29.01.2020 09:03

Bezzałogowe statki powietrzne MQ-4C Triton to morska wersja dużo lepiej znanego, od dwóch dekad, roz

Bezzałogowe statki powietrzne MQ-4C Triton to morska wersja dużo lepiej znanego, od dwóch dekad, rozpoznawczego BSP RQ-4 Global Hawk. Fot./USAF/Senior Airman Ryan Brooks

Foto: Bezzałogowe statki powietrzne MQ-4C Triton to morska wersja dużo lepiej znanego, od dwóch dekad, rozpoznawczego BSP RQ-4 Global Hawk. Fot./USAF/Senior Airman Ryan Brooks

Guam to amerykańskie terytorium leżące w Mikronezji na Oceanie Spokojnym, czyli dość daleko od Polski. Wyspa ta jest amerykańskim niezatapialnym lotniskowcem, gdzie stacjonują bombowce strategiczne i okręty marynarki wojennej USA.

Czytaj także: Leonardo dostarczy szkolne śmigłowce US Navy

19. Bezzałogowa Eskadra Patrolowa (Unmanned Patrol Squadron) jest pierwszą eskadrą wyposażoną w BSP Triton. Jednostka będzie obsługiwać i utrzymywać w powietrzu cztery bezzałogowe statki powietrzne (BSP) MQ-4C. Działania mają na celu osiągnięcie wczesnej zdolności operacyjnej EOC (Early Operational Capability) z zamiarem dalszego rozwijania zdolności w ramach realizacji koncepcji w domenie morskiej.

Bezzałogowe MQ-4C Triton to morska wersja dużo lepiej znanego, od dwóch dekad, rozpoznawczego BSP RQ-4 Global Hawk. BSP Triton będą operować z bazy Sił Powietrznych Andersen.

Dla sił VII Floty będą one bardzo ważnym elementem powietrznym służącym do ciągłego patrolowania, rozpoznawania i nadzorowania. MQ-4C Triton będzie realizować misje rozpoznawcze ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). W zadaniach uzupełnią załogi samolotów patrolowych pełniących służbę na pokładach P-8A Poseidon.

Czytaj także: US Navy czeka na nowy lotniskowiec

BSP MQ-4C mają zapewnić wsparcie z powietrza dla sił US Navy na Pacyfiku dzięki posiadanym na swoim pokładzie nowoczesnym sensorom przystosowanym do zbierania danych wysoko nad dużymi akwenami morskimi. Początkową zdolność operacyjną mają osiągnąć cztery tego typu BSP o zdolności do wykonywania operacji 24/7.

Bezzałogowce Triton są przeznaczone do wykorzystania całego spektrum sensorów optoelektronicznych i radarów. Służą do śledzenia celów morskich z wysokości około 20 km nad oceanem i porównywania z danymi z zautomatyzowanych systemów identyfikacji AIS (Automated Identification System) zamontowanymi na statkach. MQ-4C służą do przekazywania informacji z powrotem do głównej bazy operacyjnej w Stanach Zjednoczonych lub do pobliskiego P-8A Poseidon.

Czytaj także: US Navy rozważa przedłużenie służby pocisków Trident D5 do roku 2080

Guam to amerykańskie terytorium leżące w Mikronezji na Oceanie Spokojnym, czyli dość daleko od Polski. Wyspa ta jest amerykańskim niezatapialnym lotniskowcem, gdzie stacjonują bombowce strategiczne i okręty marynarki wojennej USA.

Czytaj także: Leonardo dostarczy szkolne śmigłowce US Navy

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego