Huta dostarczy wozy amunicyjne dla moździerzy Rak

W Stalowej Woli podpisano umowę na dostawy dostawy artyleryjskich wozów amunicyjnych AWA.  Uzupełnią ukompletowanie kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych Rak.

Publikacja: 13.08.2019 19:52

Artyleryjski wóz amunicyjny AWA. Fot./HSW

Artyleryjski wóz amunicyjny AWA. Fot./HSW

Foto: Artyleryjski wóz amunicyjny AWA. Fot./HSW

W uroczystości wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik.

Przedmiotem zamówienia jest 24 wozów AWA. Wartość umowy wynosi 129 mln zł brutto. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2019-2020.

Czytaj także: Polskie zakłady z nowymi zdolnościami. Rusza rakietowa inwestycja PGZ

Wozy AWA trafią – po trzy – do każdego z ośmiu kompanijnych modułów ogniowych moździerzy Rak, zamówionych na mocy umowy zawartej 28 kwietnia 2016 r. Wówczas, za niemal miliard złotych, zamówiono 64 samobieżne moździerze M120K i 32 wozy dowodzenia AWD. Obydwa na podwoziach transporterów Rosomak.

AWA wykorzystuje podwozie ciężarówki Jelcz 882.53 w układzie 8×8 i może przewieźć do 96 nabojów kalibru 120 mm w sześciu kontenerach. Wyposażony jest w hakowy system samozaładowczy i żuraw hydrauliczny do za- i wyładunku kontenerów z amunicją.

28 grudnia 2017 r., HSW zawarła umowę na dostawę ośmiu artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia AWRU, które także wejdą w skład modułów Raków.

Czytaj także: Ośmiu chętnych na rakiety kalibru 122 mm

Do zakończenia ich formowania brakuje jeszcze 16 artyleryjskich wozów rozpoznania AWR na bazie Rosomaków (po dwa na moduł), aktualnie znajdujących się w fazie opracowywania, a także ośmiu wozów zabezpieczenia technicznego CKPEiRT (po 1 na moduł).

Jak zadeklarował to minister Błaszczak, HSW może liczyć na kolejną umowę na dostawę kompanijnych modułów ogniowych moździerzy Rak. Według jego słów takie zamówienie mogłoby zostać złożone jeszcze w trzecim kwartale tego roku.

Dotąd HSW dostarczyła wojsku sześć zestawów moździerzy i wozów dowodzenia. Dotychczas Raki trafiły do: 15. Brygady Zmechanizowanej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (po dwa moduły), a także 12. Brygady Zmechanizowanej i 17. Brygady (po jednym).

Czytaj także: Nowa fabryka rakiet wyrośnie pod Warszawą

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego