W uroczystości wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik.

Przedmiotem zamówienia jest 24 wozów AWA. Wartość umowy wynosi 129 mln zł brutto. Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2019-2020.

Czytaj także: Polskie zakłady z nowymi zdolnościami. Rusza rakietowa inwestycja PGZ

Wozy AWA trafią – po trzy – do każdego z ośmiu kompanijnych modułów ogniowych moździerzy Rak, zamówionych na mocy umowy zawartej 28 kwietnia 2016 r. Wówczas, za niemal miliard złotych, zamówiono 64 samobieżne moździerze M120K i 32 wozy dowodzenia AWD. Obydwa na podwoziach transporterów Rosomak.

AWA wykorzystuje podwozie ciężarówki Jelcz 882.53 w układzie 8×8 i może przewieźć do 96 nabojów kalibru 120 mm w sześciu kontenerach. Wyposażony jest w hakowy system samozaładowczy i żuraw hydrauliczny do za- i wyładunku kontenerów z amunicją.

28 grudnia 2017 r., HSW zawarła umowę na dostawę ośmiu artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia AWRU, które także wejdą w skład modułów Raków.

Czytaj także: Ośmiu chętnych na rakiety kalibru 122 mm

Do zakończenia ich formowania brakuje jeszcze 16 artyleryjskich wozów rozpoznania AWR na bazie Rosomaków (po dwa na moduł), aktualnie znajdujących się w fazie opracowywania, a także ośmiu wozów zabezpieczenia technicznego CKPEiRT (po 1 na moduł).

Jak zadeklarował to minister Błaszczak, HSW może liczyć na kolejną umowę na dostawę kompanijnych modułów ogniowych moździerzy Rak. Według jego słów takie zamówienie mogłoby zostać złożone jeszcze w trzecim kwartale tego roku.

Dotąd HSW dostarczyła wojsku sześć zestawów moździerzy i wozów dowodzenia. Dotychczas Raki trafiły do: 15. Brygady Zmechanizowanej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (po dwa moduły), a także 12. Brygady Zmechanizowanej i 17. Brygady (po jednym).

Czytaj także: Nowa fabryka rakiet wyrośnie pod Warszawą