Czy w Donbasie jest rosyjska broń laserowa? Kijów twierdzi, że tak

W nocy z 8 na 9 lutego żołnierze ukraińskiej straży granicznej odnotowali „jasnofioletowe promienie” pojawiające się znad terytorium kontrolowanego przez separatystów z Ługańska.

Publikacja: 11.02.2019 10:36

AFP

AFP

Foto: AFP

– Od 22.00 8 lutego do 4 rano 9 lutego oddziały pograniczne obserwowały promienie z częstotliwością każde 2-3 minuty – poinformowała na swojej stroni internetowej Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.
Mimo, że Kijów nie uznaje linii frontu w Donbasie za jakikolwiek rodzaj granicy, żołnierze tej formacji obsadzają punkty kontrolne wjazdowo-wyjazdowe z terytorium opanowanego przez separatystów. Promienie przez całą noc widzieli żołnierze z okolic Stanicy Ługańskiej.
– Ze względu na rzeźbę terenu oraz to, że wykorzystanie sprzętu optycznego i noktowizyjnego mogło być niebezpieczne nie udało się dokładnie ustalić miejsca skąd pojawiały się promienie – stwierdzono w komunikacie.
Wcześniej już kilkakrotnie Ukraińcy odnotowywali takie zdarzenia. W latach 2016-2018 pięciu ukraińskim żołnierzom w okolicach Kramatorska „w trakcie niesienia służby uszkodzono organy wzroku” podczas obserwacji takich pokazów świetlnych. Dlatego obecnie pogranicznicy są bardzo ostrożni.
W maju ubiegłego roku ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow wprost oskarżył Rosję o używanie w Donbasie broni laserowej (w Kijowie nikt nie wątpi, że sami separatyści nie byliby w stanie je wyprodukować).
– Dzisiaj odznaczamy dwóch żołnierzy. Jeden z nich został zaatakowany przy pomocy nowej broni rosyjskich agresorów która uszkadza siatkówkę oka – powiedział na briefingu prasowym 5 maja 2018 roku.
– To nie pierwszy, nie drugi i nie trzeci przypadek poranienia żołnierzy zarówno w służbie granicznej, jak i w Gwardii Narodowej – przypomniał. Kontuzjowani są ci, którzy najczęściej używają przyrządów optycznych.
– My nie do końca jeszcze rozumiemy, co konkretnie jest używane (przeciw ukraińskim żołnierzom-red.) ale (…) będziemy montować filtry (na przyrządach optycznych-red.), wyposażać w specjalne okulary – dodał.
– Informacja o możliwym wykorzystaniu przez rosyjskie wojska okupacyjne zabronionej broni została przekazana organizacjom międzynarodowym – poinformowała obecnie Służba Graniczna. Najprawdopodobniej chodzi o misję OBWE, która cały czas próbuje działać w Donbasie.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego