Bułgaria dostanie F-16. W prezencie

Jeden z nielatających F-16A przekazanych Polsce przez Stany Zjednoczone w 2012 r. Fot./Łukasz Pacholski.

Waszyngton zaproponował przekazanie Bułgarii dwóch samolotów Lockheed Martin F-16 w ramach procedury Excess Defense Articles.

Samoloty, pochodzące z zasobów Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, amerykanie przekażą bezpłatnie. Posłużą do szkolenia bułgarskiego personelu technicznego. Ma to ułatwić opanowanie procedur związanych z obsługą statków powietrznych zachodniej produkcji. Dodatkowo propozycja, którą Bułgarzy przyjęli, pozwoli na przyspieszenie procesu szkolenia techników na terenie Bułgarii.

Inicjatywa jest związana z zamówieniem przez Bułgarię w lipcu 2019 r. ośmiu samolotów Lockheed Martin F-16 Block 70 za 1,2 mld dol. Bułgaria deklaruje ponadto chęć zakupu kolejnych ośmiu maszyn w ciągu najbliższych lat. Dostawy zamówionych maszyn potrwają do końca 2026 r. Nie można wykluczyć, że podobną propozycję otrzyma również Słowacja. Nasi południowi sąsiedzi zamówili w grudniu 2018 r. 14 fabrycznie nowych F-16 Block 70 za 1,6 mld euro.

Czytaj także: Bułgaria zapłaciła za F-16

Przekazanie dwóch używanych samolotów przez Amerykanów nie jest niczym nowym, szczególnie, że będą służyć jako naziemne pomoce szkolno-treningowe. Dwa F-16A w 2012 r. trafiły w podobny sposób do Polski. Początkowo posłużyły do szkolenia i certyfikacji pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy w procedurze zdejmowania i nanoszenia nowych powłok malarskich, a później trafiły do bazy lotniczej w Krzesinach (jeden) i Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie (drugi).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Prezydenckie weto odrzucone. Bułgaria kupuje F-16

Parlament Bułgarii, po dwugodzinnej debacie, odrzucił prezydenckie weto zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin ...

Ukraińskie samoloty lecą do Peru

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Peru rozstrzygnęło postępowanie przetargowe mające wyłonić dostawcę następcy samolotów transportowych An-32B. ...

Mimo wszystko jednak „Kuzniecow”

Jedyny rosyjski lotniskowiec zostanie wyremontowany i wróci do służby w 2022 r. – Całkowicie ...