Bezzałogowe statki powietrzne MQ-4C Triton to morska wersja dużo lepiej znanego, od dwóch dekad, rozpoznawczego BSP RQ-4 Global Hawk. Fot./USAF/Senior Airman Ryan Brooks

Dwa amerykańskie bezzałogowce, zaliczane do kategorii HALE (High Altitude Long Endurance) MQ-4C Triton, przybyły na wyspę Guam leżącą na Pacyfiku. Rok później, niż pierwotnie zakładano.

Guam to amerykańskie terytorium leżące w Mikronezji na Oceanie Spokojnym, czyli dość daleko od Polski. Wyspa ta jest amerykańskim niezatapialnym lotniskowcem, gdzie stacjonują bombowce strategiczne i okręty marynarki wojennej USA.

Czytaj także: Leonardo dostarczy szkolne śmigłowce US Navy

19. Bezzałogowa Eskadra Patrolowa (Unmanned Patrol Squadron) jest pierwszą eskadrą wyposażoną w BSP Triton. Jednostka będzie obsługiwać i utrzymywać w powietrzu cztery bezzałogowe statki powietrzne (BSP) MQ-4C. Działania mają na celu osiągnięcie wczesnej zdolności operacyjnej EOC (Early Operational Capability) z zamiarem dalszego rozwijania zdolności w ramach realizacji koncepcji w domenie morskiej.

Bezzałogowe MQ-4C Triton to morska wersja dużo lepiej znanego, od dwóch dekad, rozpoznawczego BSP RQ-4 Global Hawk. BSP Triton będą operować z bazy Sił Powietrznych Andersen.

Dla sił VII Floty będą one bardzo ważnym elementem powietrznym służącym do ciągłego patrolowania, rozpoznawania i nadzorowania. MQ-4C Triton będzie realizować misje rozpoznawcze ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). W zadaniach uzupełnią załogi samolotów patrolowych pełniących służbę na pokładach P-8A Poseidon.

Czytaj także: US Navy czeka na nowy lotniskowiec

BSP MQ-4C mają zapewnić wsparcie z powietrza dla sił US Navy na Pacyfiku dzięki posiadanym na swoim pokładzie nowoczesnym sensorom przystosowanym do zbierania danych wysoko nad dużymi akwenami morskimi. Początkową zdolność operacyjną mają osiągnąć cztery tego typu BSP o zdolności do wykonywania operacji 24/7.

Bezzałogowce Triton są przeznaczone do wykorzystania całego spektrum sensorów optoelektronicznych i radarów. Służą do śledzenia celów morskich z wysokości około 20 km nad oceanem i porównywania z danymi z zautomatyzowanych systemów identyfikacji AIS (Automated Identification System) zamontowanymi na statkach. MQ-4C służą do przekazywania informacji z powrotem do głównej bazy operacyjnej w Stanach Zjednoczonych lub do pobliskiego P-8A Poseidon.

Czytaj także: US Navy rozważa przedłużenie służby pocisków Trident D5 do roku 2080

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Lockheed podpisał umowy offsetowe

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Lockheed Martin podpisali umowy o realizacji zobowiązań offsetowych w ...

Amerykański łup z Libii. Rosyjski Pancyr

Brytyjskie media ujawniły, że Stany Zjednoczone Ameryki weszły w posiadanie samobieżnego rakietowo-artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego ...

Ślepa amunicja pilnie potrzebna

29 stycznia br. Inspektorat Uzbrojenia MON opublikował zaproszenie do udziału w postępowaniu przetargowym dotyczącym ...