- Kolejne elementy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K już w Polsce! Zakończył się rozładunek 11 modułów wyrzutni K239 Chunmoo, które zostaną przetransportowane do naszych zakładów zbrojeniowych i zintegrowane z podwoziami Jelcz – poinformował na mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak, wicepremier i Minister Obrony Narodowej.

Tym samym do polski trafiło już 12 z planowanych na ten rok 18 modułów wyrzutni K239 Chunmoo. Przypomnijmy, że sierpniu bieżącego roku do Gdańska przybył statek mający na swym pokładzie pierwszą polską wyrzutnię K239 Chunmoo, która miała swoją oficjalną premierę podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Warto tutaj podkreślić, że pomiędzy dostawami występuje jedna znacząca różnica. W sierpniu do Polski przypłynęła gotowa wyrzutnia, czyli moduł K239 Chunmoo już zintegrowany z polskim podwoziem Jelcz. Druga dostawa, o której informuje minister obrony, obejmuje moduły wyrzutni, które teraz trafią teraz do Huty Stalowa Wola i tam dopiero zostanie wykonana ich integracja z podwoziami Jelcz.

Trzeba o tym pamiętać, gdyż planowane na ten rok dostawy K239 do Polski jeszcze się nie skończyły, a nadchodzące będą obejmować zarówno moduły, jak i gotowe wyrzutnie. Planowane i obecnie realizowane w 2023 r. dostawy obejmą łącznie 18 zestawów. Z tej liczby trzy przypłynął w wersji „gotowej”, czyli do Polski przypłynął gotowe wyrzutnie już na polskich podwoziach Jelcz. W przypadku pozostałych 15 sztuk mówimy o modułach, których integracja zostanie wykonana w Hucie Stalowa Wola.

Na mocy podpisanej w listopadzie 2022 r. umowy polskie Siły Zbrojne docelowo otrzymają 218 artyleryjskich wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo.