Na mocy podpisanego porozumienia Polska otrzyma z amerykańskiego programu FMF pożyczki o łącznej wartości 2 mld dol.

- Polska jest niezłomnym sojusznikiem USA, a bezpieczeństwo Polski ma kluczowe znaczenie dla wschodniej flanki NATO. Polska odgrywa także kluczową rolę wspierając i ułatwiając międzynarodową pomoc dla sąsiedniej Ukrainy. W tych działaniach wykazała swoje żelazne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego poprzez solidne inwestycje w wydatki na obronę - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Departament Stanu USA.

- Polska wykazuje swoje zaangażowanie, spełniając zobowiązanie dotyczące inwestycji w obronę podjęte na szczycie Walii w 2014 r., przeprowadzając znaczną rozbudowę Sił Zbrojnych RP, która docelowo doprowadzi do całkowitego zastąpienia sprzętu wojskowego pochodzenia rosyjskiego - czytamy.

Pieniądze posłużą do sfinansowania modernizacji Wojska Polskiego, a dokładniej, ogromnych zakupów sprzętu, który w ostatnich latach Warszawa zakupiła za oceanem. Lista jest długa i imponująca i należą do niej największe - oraz najdroższe - z realizowanych obecnie programów.Na tej liście znajdziemy m.in. np. Program Wisła, czyli wyceniany na około 60 mld zł program budowy tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu, czy zakup samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35, w ramach Programu Harpia, którego wartość szacowana jest na około 21 mld zł.