Według upublicznionej informacji, pierwsza partia pojazdów minnodpornych Force Protection Inc. Cougar 4×4 jest już w drodze do Polski. Jak podał rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek, wybrane przez MON egzemplarze cechuje niewielki przebieg (wynoszący w przypadku niektórych ok. 200 km) i stopień zużycia. Także pierwszy średni samolot transportowy Lockheed Martin C-130H Hercules przeszedł już próby w locie i jest przygotowywany do przelotu dostawczego nad Oceanem Atlantyckim.

Przypomnijmy, umowa w sprawie przejęcia 300 samochodów Cougar 4×4 została podpisana w grudniu 2021 r. Pojazdy, pochodzące z nadwyżek sprzętowych US Army, zostały przejęte bezpłatnie, a Polska pokryła jedynie koszty ich rozkonserwowania, transportu do kraju i szkolenia załóg oraz techników. Pochłonęło to kwotę jedynie 27,5 mln dol. Zgodnie z deklaracjami MON, Cougary mają trafić do jednostek rozlokowanych na wschodzie kraju, co może sugerować, że głównym ich odbiorcą będą pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W przypadku samolotów C-130H Hercules, umowa obejmująca transfer pięciu maszyn, została podpisana w kwietniu 2021 r. Pierwszy z nich miał trafić do Polski jeszcze w ubiegłym roku, niestety projekt opóźnił się. Przejęcie samolotów kosztowało MON 14,3 mln dol., co pozwoliło na ich rozkonserwowanie i przygotowanie do przebazowania do Bydgoszczy, gdzie w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 mają przejść okresowe przeglądy strukturalne PDM.